• Co je spisovné ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Co je spisovné ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Co je spisovné ?

  • Je slovo Podprdelník spisovné?



    Další informace


  • Píše se správně shánět, nebo schánět?

    Doplním.Samozřejmě správně, tedy spisovně, se píše shánět a na shledanou. Jsou ale dvě spisovné výslovnosti...Při výslovnosti dochází ke znělostní spodobě. Přizpůsobení první hlásky s ke druhé h ., nebo naopoak. S - neznělé - výslovnost - sch - z znělé -výslovnost zh .Na českém území se vyslovuje ( SCHánět), my na Moravě spíš řekneme (ZHánět).Výslovnost souhláskového spojení sh se liší oblastně, jak jsem napsala výš. Na Na Moravě spíš (zh),. v Čechách (sch).Obě výslovnosti jsou spisovné.Podobný dotaz na výslovnost na shledanou se zde již objevil.Kdo nevěří, může se podívat do odkazu. do učebnice Gramatika současné češtiny. a href"https://books.google.cz/books?idlKeWBAAAQBAJ pgPP7 lpgPP7 dqvýslovnost+sh+nebo+sch sourcebl" rel"nofollow" https://books.google.cz/ hellip /a

    Další informace


  • přeložte do spisovne češtiny : jednu vam vybrali naš dědek nedvědí hnizdo ,ha nesli tuty nedvědí kudlata dym ..

    Tak bych tipla:Jednou vám vybral náš děda medvědí hnízdo a nesl tyhle medvědí mládata domů.Ale to medvědí hnízdo?Spíš noru,ne?

    Další informace


    preSident vs preZident. Je v češtině jedno z nich spisovné a druhé ne, nebo jsou obě správně?

    Trochu jsem googloval a někde četl že se mohou v češtině beztrestně používat obě varianty. Stejně tak universita a univerzita. Je to pravda?

    Další informace


    Všimli jste si, že některé prodavačky mluví spisovně a většina ne?

    Vždy když platím, potěší mě prodavačka, která po mně chce např. 51,- padesátjednakoruna. Většina však po mně chce padesátjednakorun.Víte podle čeho se slovo koruna, korun, koruny používá?

    Další informace


    Spisovně a pravopisně !

    Začnu u sebe , člověk chce v zápalu boje co nejrychleji odpovědět na danou otázku,zvláště když ho chytla , v momentě kdy ji odešle zjistí , že i překlepem nadělal chyby.Je to tady připraveno a našito - horkou jehlou......Vždyť i to čtení textu po sobě je jako za doby neandrtálce!Když už je to tady takto nastavené a nedá se s tím nic dělat,proč si neporadíme my sami.Zvláště,když vím ,že se jedná o otázku velmi zajímavou a předpoklad je ,že ji chytne více zúčasněných.Například v gmailu je super překladač , ktrý nám pomůže tyto neduhy odstranit.Stačí si pouze nejdřív text zkopírovat a nechat překontrolovat.

    Další informace


    Která z možností email/e-mail je spisovná?

    Podle Slovníku cizích slov Encyklopedického domu a scs.abz.cz a href"http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovoemai typ_hledaniprefix" rel"nofollow" http://slovnik-cizich-slov.abz .cz/ hellip /a jen ta se spojovníkem, neboť podle prvního ze zdrojů je email bez spojovníku glazura, smalt zubní sklovina (ibid.:61).

    Další informace


    Jsou tvary Bré ráno či Brý den spisovné v mluvené češtině, když si stejně málokdo uslyší zkrácení slova Dobrý?

    Jak je to pak u psané formy?

    Další informace


    Je využitelná aplikace Slovník spisovné češtiny? Nebo je slovník zbytečný?

    a href"http://wyhledawacz.k47.cz/vysledky/slovník%20spisovné%20češtiny" rel"nofollow" http://wyhledawacz.k47.cz/ hellip /a

    Další informace


    Je to spisovně?

    Je slovo takovéto spisovně?

    Další informace


    Je slovo čich a čuch obojí spisovné?

    Spisovný tvar je čich, čuch je slovo z nespisovné obecné češtiny. -I když čuch, později čich, vyjadřoval stč. ‘tělesný smysl’, pak zúženo na ‘smysl k vnímání vůně a zápachu’. Odvozeno od čúti vnimat smysly.Podle J. Rejzka a Etymologického slovníku -Ve 14. století došlo k tzv. přehlásce u v i po měkkých souhláskách, z čuchu se stal čich. Místo čuchat vzniklo čichat.V psychologii se užívá pojem čití proces, při kterém vzniká počitek smyslový odraz.

    Další informace


    Jak se spisovně nazývá bordelmáma? Majitelka nevěstince?

    Kuplířka.

    Další informace


    Co je za tvar bývalo? Je vůbec spisovně bývávalo?

    Oba tvary bývalo i bývávalo jsou správné. , jde o minulý čas od sloves bývat a bývávat. Jde o slovesa násobená.Jsou to slovesa, která vyjadřují děj, jenž se stal nebo stává několikrát, tedy děj násobený, opakovaný (mívat, chodívat, bývat ). Slovesa násobená jsou vesměs slovesa odvozená od sloves nenásobených - být - bývat, mít - mívat atd.Přípona - ávat - bývávat yjadřuje jen děj násobený, navíc pravidelně opakovaný.

    Další informace


    Co je větším prohřeškem proti pravidlům spisovné češtiny?

    Chybějící čárka,tečka nebo výrazy kterej, druhej, vlezlej, marnej, ap. ?Děkuji za odpovědi.

    Další informace


  • Co je spisovné ?

    Na školu v přírodě a nebo Do školy v přírodě ? prosím rozsuďte nás,děkuji :)

    Další informace


  • Může se mi někdo erudovaný vyjádřit ke spojení: přijdu déle? je to spisovné?

    Přijde mi platit 300 - 1500 Kč za odbornou odpověď od ústavu jazyka hodně.Zajímá mne pouze názor odborníka.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo toť a je vůbec spisovné??

    Např. Toť otázka!!

    Další informace


    Jak tuto větu napsat spisovně správně?

    Pasuje to k jeho image nebo k jeho imagi?Doplňuji:A SEM V REJŽI JEDEN TAK A DRUHÝ TAK :D

    Další informace


    Jak se spisovně říká kolečkům??

    Dobrý večer!Zajímalo by mě jak se (spisovně) říká kolečkům??Doplňuji:Myslím kolečka na stavební materiál atp. (vozík s jedním kolečkem)

    Další informace


    Dobrý den, chci se zeptat..slovo buřt je nespisovné? Nebo jak by jste to řekli jinak a spisovně? Předem děkuji

    Buřt je opravdu nespisovné slovo.Správně česky je vuřt. 1. uzenářský výrobek ve tvaru krátkého silného válečku buřt (ob.) 2. poněk. zast. obl. salám:

    Další informace