• Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'?

  • Z čeho vzniklo slovo klimbat?

    Pochrupávat?

    Další informace


    Mohl by mě někdo vysvětlit slovo ,,buznaPro mne to bylo vždy urážlivé a sprosté slovo.

    Doplňuji:Proč tedy vysoce vzdělaný člověk tímto slovem označil katolíky a nikdo krom prezidenta se nad tím nazamýšlí?

    Další informace


    Je slovo kurňa vulgární slovo?

    UPOZORNĚNÍ: Předem se omlouvám, že jsem použil možná sprosté slovo. Ptám se, protože nevím, jestli je to vulgární, nebo jen neslušné slovo a jiný způsob mě nenapadl, jak to zjistit.Zadal jsem tohle slovo do abz slovníku a tam mi to ukázalo, že to znamená sakra, což není sprosté slovo. Zeptal jsem se na toto slovo mamky a ta si také není stoprocentně jistá, jestli je to vulgarismus, nebo jen nevhodné slovo.A co myslíte vy? Myslíte si, že to přímo vulgarismus (argot), nebo je to jen neslušné slovo?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kostka? Kolik má slov významů? Od kterého slova je původ odvozený?

    Se slovem kost určitě souvisejí slova kostlivec, kostnice, zkostnatělý, kostice, vykostit a do příbuzenstva patří i název rostliny kostival, dále dnes už nepoužívaný termín kostík a také asi pro mnohé překvapivě kostka.Ano, ta, se kterou hrajeme třeba Člověče, nezlob se, když mám jmenovat tu nejnevinnější z kostkových her, i ta, která se vyskytuje třeba na kostkované sukni.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo BONBONIERA? Která firma je průkopníkem ve výrobě bonboniery?

    Kdy se začaly vyrábět?

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo akce black-friday?

    Pojem černý pátek se poprvé objevil v souvislosti s panikou spojenou s krachem cen zlata, který americkou ekonomiku zasáhl v roce 1869. Černý pátek, jako svátek nakupování však souvisí až s další krizí, která světovou ekonomiku zbídačila v roce 1929. Po krachu na newyorské burze začali někteří obchodníci organizovat den plný slev aby alespoň částečně naplnili své pokladny a zákazníkům vrátili apetit k nakupování. :-))Existuje však ještě jedno vysvětlení vzniku černého pátku. Říká se totiž, že den po Díkůvzdání v 19. století měli majitelé jižanských plantáží možnost koupit si otroka se slevou. Toto vysvětlení ale zůstává spíše jen nedoloženým mýtem. Někteří lidé však díky němu černý pátek dodnes bojkotují. a href"https://www.info.cz/byznys/fenomen-black-friday-jaky-je-puvod-nejvetsiho-svatku-nakupovani-19808.html" rel"nofollow" https://www.info.cz/ hellip /a

    Další informace


  • Ocitli jste se někdy na holičkách? Jak vzniklo slovo holičky?

    Stalo se vám, že někdo nesplnil daný slib, že vás v nouzi nepodpořil či nepomohl vám? Dá se to vůbec nějak řešit?

    Další informace


  • Často se používá k označení množství slovo spousta. Kolik to přesně je? A z čeho toto vzniklo?

    Zajímavý je původ slova. Spousta něco velikého ohromné stavení.Dnes jde stále o označení velkého množství či značný počet. Kolik - záleží na představě. Kdybychom to brali podle ohromného stavení, kolik čeho se vejde dovnitř ....

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo holínka ?

    Má to něco společného s holení ?

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo vnuknout (někomu nápad)?

    Znamená snad něco nukat ?

    Další informace


    Pokud máme v jazyce českém slovo očividně, proč nemáme slovo uchoslyšně ?!

    Zajímý postřeh. Otázka, na niž není jednoznačná odpověď. Moje úvaha.Očividně (množné číslo) takže by mělo být ušislyšně.. Zřejmě analogii k tomu, co vidím na vlastní oči, se začal používat výraz ušislyšně, tedy to, co slyším vlastníma ušima.Proč se neužívalo v historii? Pravěký člověk dříve viděl, než se naučil mluvit. Slyšel sice zvuky, ale musel se orientovat nejen podle nich. Proto se domnívám, že dnešní ušislyšně vzniklo analogicky a souvsí s výrazem očividně - vnímám skutečnost nejen očima, ale i ušima. Čím více smyslů zapojím, tím lépe pochopím ...Napadá mně pohádka, když si posel jedné země vyžádal slyšení u krále jiné země. Ale nejdříve se navzájem viděli, pak teprve slyšeli. Síla slova je ve zvuku. Ale první dojem je někdy rozhodující stejně jako zabarvení hlasu.Když nebyla TV - rozhlas posluchače ovlivňoval a často s nimi manipuloval - 100x opakovaná lež se stává pravdou. Sila slova spočívá ve zvuku, takto se obsah dostává k lidskému uchu. Někdy ale platí, že jedna paní povídala ... nelze všemu věřit, i když existují věci, které jsem neviděla nebo neppznala ... vše souvisí s něčím ...Ale je pravda, že nejvíc vjemů přijímáme zrakem. Nejmocnější médium TV má jisté přednosti, ale někdy dominující obraz odvádí pozornost od vyřčených slov - třeba pohled na hlasatelku, její oblečení atd.Důležité je, abychom při každém vidění či slyšení byli pozorní, jednali slušně, dodržovali morální pravidla,, ať už jde o očividnou či ušislyšnou skutečnost. . Samozřejmě pokud nemá

    Další informace


    Je frnda sprosté slovo? A z čeho to vzniklo?

    1. frnda ve význam ženské přirození je výraz vulgární.2. frnda je dále hanlivě dívka,, žena. Jde o tezv. synekdochu - záměna části za celek nebo naopak. Dříve dívka, která se ráda fintila, byla nafrčená atd.Původ .českého slova uvádí V. MachekČeská slova s počátečním f jsou buď cizího původu, nebo expresívně ikonická - psřenesená, metaforická, obrazná atd.Slovo je odvozené od frčet, původně frndat, je to slovo zvukomalebné, podle zvuku fr + připona k. Přeneseně zvuku vrabců nebo po rychlém letu vůbec.Třeba koule, nebo házení kotoučku (frčky) při hře. Další slovo - frnda knoflík.Na Moravě frča byl kotouč z pantlí, smyčka, která se vázala na ženském kroji. Takže dívka nafrčená, nafrnděná, naparáděná atd.Takže v různých oblastech, záměnou hlásek vznikla frinda, frindola, frndula atd. -Podobně sloveso frčet . - prudce se pohybovat, se dnes pooužívá jako slang, fungovat („ať to frčí/ běží/ ubejvá/ péruje“)Takže pěkná dívka byla frnda, záměnou části za celek, se pojmenovala její část těla. Více podrobnostsí najdete vv odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/vyznam-slova-frinda-x-frynda" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo zblbnout ?? Děkuji..

    blbý, blbost, blb, blbec, blbeček, blbina,blbnout, zblbnout, oblbnout, vyblbnoutse, přiblblý aj. Jen č. (doloženood Komenského). Od onom. *bъlb-, srov. :blábolit, blebtat ap., tedy významovýposun ‘nesrozumitelně mluvící’hloupý’. -Rejzkův Etymologický slovníkDoplňuji:Mám problémy s kopírováním - včera jsem zmiňovala a zkoušela v diskuzi. Musím vkládat postupně.Zblbnout stát se blbým. Ten, kdo zblbne, hloupě jedná, mluví, ztrácí duševní schopnost, často špatně funguje.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo zabřednout?

    V jiných jazycích téměř neexistuje - leda opisem.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo fofr a je to spisovný výraz?

    Zní mi to jako typicky hovorový tvar, kterým si češi upravili slovo spěch , aby to znělo ještě trochu rychleji.No a já teď pádím pryč, protože dnes dopoledne fofr mám. Tak se tu zatím mějte.PS: Dobré ráno. :)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo felit?

    Poslední dobou dost často slýchám spoustu nových slov. U některých si lze velmi rychle domyslet, odkud se vzala, ale u některých to nejde.Jak vzniklo například toto slovo: a href"http://cestina20.cz/slovnik/felit" rel"nofollow" http://cestina20.cz/ hellip /a ?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo dron? Z čeho je odvozeno?

    Že by to mělo jakousi souvislost se slovem android ? Ovšem ne ve smyslu názvu OS, ale jako člověku podobného robota, který už známe ze sci-fi několik desítek let.

    Další informace


    Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr ?

    sígr zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr syčák - nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.V r. 1902 uvádí Juda - kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich sí, sí .Slovník nespisovné češtinyDoplňuji:Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.sígr - ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle sehledá stejná motivace jako u :syčák.Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

    Další informace


    Co znamená a odkud vzniklo slovo ,,raprcajk/raprcajch'? :)

    Můj otec se občas rozčiluje. A když nadává, tak používá často právě toto slovo. Většinou, když jde o nějaký nepořádek. Někdy i o nefunkčním přístroji. Nejsem si jistý, zdali je slovo vůbec napsané správně, jen ho takhle slyším.

    Další informace


    Co je to vikslajvant, resp. z čeho to slovo vzniklo?

    vikslajvant, hov. a nesp. voskované plátno. Jedná o germanismus v češtině složený z hov. viks - obv. voskové leštidlo na boty [z něm. Wachs - vosk a wichsen - leštit] a lajvant - lněná tkanina [z něm. Leinwand - složenina z Lein - len a Wand - tkanina]. Odtud příd. jm. vikslajvantový - např. na stolech byly vikslajvantové ubrusy apod. a href"http://encyklopedie.vseved.cz/vikslajvant" rel"nofollow" http://encyklopedie.vseved.cz/ hellip /a

    Další informace