• Kde se vzalo slovo záhy? Proč záhy, jak to vzniklo? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kde se vzalo slovo záhy? Proč záhy, jak to vzniklo?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kde se vzalo slovo záhy? Proč záhy, jak to vzniklo?

  • Jak vzniklo slovo parach?Setkala jsem se s tímto výrazem jako krajovým označením pro děti - paraši.Děkuji.



    Další informace


  • Proč se říká o tvrdém alkoholu, že píše? Kde se to vzalo? Dík.

    Ke všem tvrzením se nedá doložit, kdy vznikla. Najednou se objevila a jsou.Určitě jde o přenesený význam slovesa psát - když někdo píše, zanechává stopu.Dá-li si někdo tvrdý alkohol (většinou slýchávám při ochutnávání slivovice), zanechá alkohol stopu, tedy se chuť zapáíše třeba na jazyk, do chuťových pohárků. Je to ocenění stejně jako u písma. To bylo důležité třeba při zápisu do kronik a matrik.

    Další informace


  • Setkáváte se někde s brajglem? Kde se u nás toto pojmenování vzalo, jaký je jeho původ a význam?

    brajgl-to se rovná hroznému nepořádku,bordelu.Doplňuji:Slovo brajgl , které se používá jako hovorové slovo pro velký nepořádek, výtržnost, hlasitou zábavu, rvačku či rámus, pravděpodobně vzniklo odvozením od jména holandského renesančního malíře Brueghela (psaného též Breugel), údajně podle jeho monumentálních venkovských scén bez ústředního motivu na jeho obrazech. (Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/etymologie-mit-kliku-brajgl-nechat-na-pospas" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Proč se říká: půjdeš BRUČET do vězení? Z čeho to slovo vzniklo?

    Není to kvůli pedofilnímu medvědovi jménem Pedobear :-)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kurikulum/curriculum?

    Co to znamená?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kostka? Kolik má slov významů? Od kterého slova je původ odvozený?

    Se slovem kost určitě souvisejí slova kostlivec, kostnice, zkostnatělý, kostice, vykostit a do příbuzenstva patří i název rostliny kostival, dále dnes už nepoužívaný termín kostík a také asi pro mnohé překvapivě kostka.Ano, ta, se kterou hrajeme třeba Člověče, nezlob se, když mám jmenovat tu nejnevinnější z kostkových her, i ta, která se vyskytuje třeba na kostkované sukni.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pošuk a co vlastně znamená?

    Pošuk je ten,kdo je zmatený,zbytečně pobíhá z místa na místa,nemusí to být blázen,i když tak někdy působí. Je to tedy člověk,který je zbrklý-původní význam se zachoval,i když se posunul.Slovo je odvozeno ze staročeského slova šukati - pohybovat se z místa na místo,vykonávat drobné práce.Stč. slovník

    Další informace


  • Jak vzniklo slovo vystrnadit?

    Snad z omylu, že se jich chtěli zbavit jako škůdce, když si je před tím objednali na hubení hmyzu.

    Další informace


  • Paleni zahy u posilovani



    Další informace


  • Nevíte, kde se vzalo úsloví dveře dokořán a v jakém významu se používá?

    S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořánTo vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.Doplňuji:Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

    Další informace


    Kde se vzalo úsloví když jeden druhého přečurá? Jak chápete jeho význam?

    Poznámka ke vzniku tohoto úsloví.Laponci, Sámové (my jim říkáme nepřesně Eskymáci) praktikují rituál, kdy jeden močí druhému přes rameno.Možná i díky tomu vzniklo úsloví, že někdo někoho přečural.

    Další informace


    Kde se vzalo v naší mateřštině ů? Je ještě v nějakém jazyce použito diakritické znaménko v podobě kroužku?

    „Kroužek je diakritické znaménko, které používá především čeština ve spojení s písmenem U pro označení délky: ů a severské jazyky (švédština, finština, dánština, norština) nad písmenem A: Å což značí výslovnost blízkou zavřenému [o].“ a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Krou%C5%BEek_(diakritika)" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a V češtině máme dvě dlouhá u – s čárkou a kroužkem. Ú zůstalo ve slovech přejatých – túra, kúra atd, někdy s významem“cizosti“. Často se používá i v nářečí - štrúdl, nebo trúba. . Kroužkované u pak v českých slovech uprostřed nebo na jejich konci – kůra, dům, domů, košů atd.Původně ů v češtině neexistovalo – předcházelo mu ó – dóm, kóň, bóh a hradóv,. Toto ó se vyslovovalo se zaokrouhlenými rty – jako /uo/ – duom, buoh, hraduov.Jako to bylo dál? Asi v 16. století se slova s „uo“ začala vyslovovat a psát jako /ú/. Jak to často bývá, objevili se jedinci, kterým se tato změna nelíbila.Tentokrát to byli písaři, kteří místo čárky nad u začali psát malý kroužek - takže původní o zmenšili a přesunuli nad u.. Tento vzdor písařů zplsobil, že malinkaté o nad u jako pozůstatek uo je dnešní ů.Potvrdilo se, že každé zlo je občas k něčemu dobré. Od té doby rozlišujeme pravopis slov domácích a přejatých., pokud jde o dlouhá u.Vl. vědomosti z vývoje jazyka.

    Další informace


    Kde se vzalo označení bedna pro televizi?

    Kde se toto pojmenování vzalo, se nedovíme. Někdo je poprve vyslovil a rozšířilo se.Co je bedna - dřevěný obal , něco se v něm ukrývá. Od tohoto významu vzniklo až hanlivé pojmenování, např pro dům s rovnou střechou, pro televizi - připomínají tvarem bednu, také něco ukrýrvají ...

    Další informace


    Jak vzniklo slovo živočich? Tipuji správně, že je to spojení života a čichu? Proč čichu?

    Pokud v tom jsou smysly, tak proč potom živočich není třeba živozrak? Nebo živosluch?Nebo živosah... živožer?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kretén?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo pikola? Viz říkanka: Před pikolou za pikolou nikdo nesmí stát nebo nebudu hrát. Už jdu!

    Slovo pikola má několik významů., každý má jiný původ, takže je třeba významy rozlišit, stejně jako jejich původ.Podle PSJCA)1. pikola, . hud. hudební nástroj podobný flétně, ale menší a tónu vyššího o oktávu. -Z it. piccolo tv.,doslova ‘malý’, zřejmě onom.-expr. původu. Srov.:pikolík. ‘číšnický učeň’. Dříve i pikolo,2. pikola, . hosp. malá okurka. Poslední okurky se nakládají jako t. zv. pikoly (nejmenší). Vilikovský. - souvisí se slovem italským piccolo malý - přenesený význam, také pikolík. - číšnický učeň -B)pikola, . hra na pikolu druh dětské hry na schovávanou.Tato dětská hra pikola vznikla od slovesa pikat - pikat (se) ‘zaříkávat se (v dětských hrách)’. Zřejmě onom. původu (citosl. pik ‘ťuk, pích ap.’), srov. piky piky na hlavuNěkde se uvádí, že slovesa pikat,je nejasného původu možná přejato z němčiny, snad souvisí se slovem pikle či může být zvukomalebného původu.J. Rejzek: Etymologický slovník

    Další informace


    Jak vzniklo slovo malicherný a pošetilý? A může být vtip japný?

    Malicherný - je zdrobnělina pocházející ze slova malý, jedná se o všeslovanský výraz, které souvisí s německým schmal.Pošetilý - pošetiti se zbláznit se, šeteliti blábolitZdroj: HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.Japný vtip dnes být asi nemůže, staročeské přídavné jméno jápný znamenalo pohotový nebo hbitý.

    Další informace


    Co znamená zbla? A odkud se to slovo vzalo?

    Cituji:annasSblo, zblo - staročeské slovo, z ¨něhož vzniklo pojmenování stéblo. Ve významu stéblo se dnes zblo nepoužívá, ale jen jako frazeologické spojení - nemá, nezbylo mu ani zbla nic, pranic, ani špetka. Původní význam slova se posunul trochu jinam.V nářečních oblastech se ještě říká zblo místo stéblo, ale původní souvislost se slovem stéblo už rovněž necítíme.Podle etymologického a staročeského slovníku.

    Další informace


  • Kde má původ ( jak vzniklo) slovo privatizace ?

    Doplňuji:Já jsem se dočetl, že původní význam slova v latině je loupež !Takže to není daleko od věci !

    Další informace


  • Palení žáhy

    V neděli jsme měli k obědu segetínský guláš. Od té doby až do dnes mě pálí žáha. Piju hodně vody ve snaze rozředit tu kyselinu, dávám si jedlou sodu, ale nic mi nepomáhá... nějaký nápad prosím?

    Další informace