• Kde se vzalo úsloví když jeden druhého přečurá? Jak chápete jeho význam? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Kde se vzalo úsloví když jeden druhého přečurá? Jak chápete jeho význam?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Kde se vzalo úsloví když jeden druhého přečurá? Jak chápete jeho význam?

  • kde se vzalo slovo bugr ?? je to jako bordel,nepořádek.



    Další informace


    Kde se vzalo to záhadné jedno procento u této otázky?



    Další informace


    Dobrá rada či sůl nad zlato. Jak porovnat kurs zlata a soli? Proč se říká zlatý, nikoliv slaný člověk? Jak chápete?



    Další informace


  • Poradíte,kde se vzalo a co znamená rčení:má na růžích ustláno?

    Děkuji.Doplňuji:Body vám dám zítra.Došly.

    Další informace


    Kde se vzalo slovo soudruh?

    Nedávno jsem četla knížku Balady a romance od Nerudy a v jedné baladě mě zaskočilo slovo soudruh. Sice pochybuju, že to má stejný význam jako za komunismu. Odkud to slovo vlastně pochází?

    Další informace


    Jak chápete význam tohoto citátu? S čím asi souvisí?

    Vypadá, že jde o slova staročeská. Nedávno jsem ho někde četla, ale význam přesně neznám. Nedařilo se mně vyhledat ani původ. Huď voslu na loutnu, osel slyší, ale žádného kochání z toho nemá .

    Další informace


    Jak chápete význam citátu?

    A tak sebou zmítáme dál, lodě deroucí se proti proudu, bez přestání unášeni zpátky do monulosti.Děkuji

    Další informace


  • Pokud jeden senátor může podepsat jen jeden návrh na prezidenta, jak je to s občanem?

    Nyní se začíná probírat, zda poslanec nebo senátor může podpořit jen jednoho kandidáta nebo více. Má se za to, že jeden pro jednoho.Jak je to však s občanem, kdy kandidát na prezidenta potřebuje 50 tisíc podpisů?Může takový občan podepsat kandidátku jen jednomu nebo více kandidátům na prezidenta?Bude ministerstvo nebo ÚS porovnávat všechny podpisy?

    Další informace


    Jak byste si vyložili význam spoluvlastník bytu a jeho práva?

    Spoluvlastník ať už čehokoliv, je někdo kdo vlastní část nějakého majetku společně s někým dalším,což vyplývá ze samotného názvu. Samozřejmě,že má jistá práva a zároveň také povinnosti. Toto plyne z jeho vlastnických práv a je to zakotveno v občanském zákoníku...

    Další informace


  • Ví někdo,kde se vzalo slovo „zakabonit“?

    Třeba, přes den bude jasno,ale k večeru se obloha „zakaboní“

    Další informace


    Nevíte, kde se vzalo úsloví prší psi a kočky a jak se dá vysvětlit?

    U nás je známější varianta leje jako z konve ?

    Další informace


  • Jak vaše děti/dítě vzali/vzalo to, že Ježíšek neexistuje?

    Toto je otázka spíše pro rodiče... Jak vaše děti vzali to, že Ježíšek neexistuje? Byli naštvaní, nebo to pochopili? :)

    Další informace


  • Nevíte, kde se vzalo úsloví dveře dokořán a v jakém významu se používá?

    S kořenem jako něčím základním souvisí i příslovce dokořánTo vzniklo ze staročeského do kořen, tedy do základů, zcela.Silná a působivá slovní metafora, to dokořán: dveře byly otevřeny dokořán, tedy do svých kořenů.Doplňuji:Dokořán, tedy úplně, mohou být otevřeny nejen dveře, vrata, brána, okna, ale i ústa, pusa a huba, možná by se dalo také říct, že žena dokořán otevřela své krásné oči.

    Další informace


    Nevíte, jaký má původ a význam úsloví odejít s kvíčalou?

    Odejít s kvíčalou odejít s prázdnouPtáčníkům,lidem,kteří se živili lovem ptáků a kterým se lov nepodařil,se říkalo,že odešli s kvíčalou -tedy s málem,nebo s ničím./kvíčala je malý ptáček/

    Další informace


    Máte občas něco za lubem? Jak vzniklo toto úsloví? Co je lub?

    No ještě abych neměl.slovo /“lub“/ může označovat obvodový dřevěný kruh u síta, také obednění mlecích kamenu (kdysi ve mlýně)./“Míti něco za lubem“/ znamená „mít něco schovaného pro sebe“ (mlynářovi zbylo vždy za lubem trochu mouky, i když mlečovi odevzdal zdánlivě všechnu), nyní přeneseně i „mít kromě obvyklého jednání ještě jiný, tajný úmysl“.Původně praslovanské slovo /“lubь“/ označovalo patrně podkorní vrstvu dřeva, pak lýko (význam „lýko“ má v některých pozdějších slovanských jazycích, má jej i latinské slovo /“liber“/ - zřejmě příbuzné – potom používané na označení knihy: dříve se psalo na onu vnitřní část korovou). /“Lubь“/ bylo přenášeno i dále: na korkovitou kůru břízy a jilmu, pak na kůru vůbec. Z nich se dělaly nádobky na jahody apod., mírky na obílí, někde snad i luby na síta (srov. moravsky /“lubovica“/ - „míra na obílí“, hanácky /“lóbek“/ - „nádoba na mouku nebo otruby“)./“Lub“/ jakožto mlýnský termín není původní: domácí ruční žernov býval zasazen v kadlubu vydlabaném v jednom kusu dřeva, mlýnský žernov byl obedněn dlužemi jako díž – zde staré /“kadlub“/ bylo vytlačeno rýmovým slovem /“lub“/.Zdroj:Machek, V.: Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997 a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/etymologicky-puvod-slova-lub" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Kde se vzalo hanlivé slovo důra?



    Další informace


    Jaký je význam a původ úsloví chytit příležitost za pačesy?

    Já jen doplním, že původ úsloví vznikl tak, že bohyně štěstí Fortuna, měla hodně vlasů ve předu,ale v zádu jich měla málo. Takže ten kdo stál před ní, jí mohl chytit za vlasy, ten kdo jí minul a prošel okolo ní měl smůlu, jelikož jí neměl za co chytit.

    Další informace


    Jak vypočítat energii tělesa (např. při jeho dopadu) z jeho váhy a rychlosti?

    Bude to asi kinetická energie, čili:E 1/2 * m * v² a href"http://cs.wikipedia.org/wiki/Kinetick%C3%A1_energie" rel"nofollow" http://cs.wikipedia.org/ hellip /a

    Další informace


    Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o 106?

    Tuto otázku jsem před nedávnem vložila, ale někdo ji smazal dřív, než jsem si stačila přečíst všechny odpovědi.Proto ji dávám znova.

    Další informace


  • Jak se tohle počítá, a)jeho polovina je o 6 větší než jeho čtvrtina.Myslím si číslo... ? děkuji

    Úvaha:x .... čislojejo polovina je o 6 větší než jeho čtvrtina(x/2)- 6 x/42x- 24 xx 24kikouši : Druhý výsledek máš v diskusi. Ale aby to mělo pro tebe smysl, musíš ten postup pochopit. Opiš si to na papír a piš si to krok po kroku tak jak to děláte ve škole.Dokuť ti to nebude jasné !!Můj postup byť je výsledek správný se může trošku lišit. Navíc některé kroky pro jednoduchost příkladu slučuji.

    Další informace