• Má název obce Metylovice něco společného s metanolem? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Má název obce Metylovice něco společného s metanolem?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Má název obce Metylovice něco společného s metanolem?

  • Kdo stojí za úmrtím osob metanolem? Je to nečinnost vlády, PČR, celní správy?



    Další informace


  • Má český název maďarského města Székesfehérvár, Stoličný Bělehrad, něco společného s exkrementy?



    Další informace


    Má německý název Řezna Regensburg něco společného s deštěm?



    Další informace


    Jak se jmenuje obec na jižní Moravě, jejíž název je podobný jako Hollywood?



    Další informace


  • Má bistro něco společného se slovem bystrý?

    Při dnešní procházce jsem si všimnul, že je zde Bistro. Tedy místo, kde se člověk může občerstvit, najíst, předpokládám, že s rychlou obsluhou. Bystrý se používá o někom, kdo chápe, komu to rychle myslí, nebo o horském potůčku, který teče rychle, bystře, proto bystřina. Ale je ta moje úvaha správná? Děkuji.

    Další informace


  • Měl něco společného Kosmas a kosmos?

    Ano i ne.magorvkleci opět nevložil odkaz, není možné jeho tvrzení ověřit a zjistit, že původ je mnohem složitější. Kosmas je osobní jméno, které je odvozené z přídavného jména kosmatý vlasatý, chlupatý.Další možnost od staročeského koso šikmoOd řeckého kosmos - svět řád, popř. ozdoba, pochvala.D. Moldanová: Naše příjmení Stejně v odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazyrijmeni-kozmon" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a -Původní šíření jména je dáno kultem svatých Kosmy a Damiana, obzvláště rozšířený v Byzanci, jejíž vliv se dostal i do Itálie a s křesťanstvím se rozšířil i do ostatních zemí.Biblické kosmos má mnohem více významů. Třeba ve slovenštině se považují za synonyma. a href"https://www.enseignemoi.com/bible-biblique-grec-kosmos-2889.html" rel"nofollow" https://www.enseignemoi.com/ hellip /a a href"http://slovniky.korpus.sk/?wkozmos sexact cT331 dkssj4 dpsp dsssj dscs dsss dpeciar dma dhssjV dbernolak dobce dpriezviska dun dlocutio dpskcs dpsken dnoundb ieutf-8 oeutf-8 " rel"nofollow" http://slovniky.korpus.sk/ hellip /a Kosmos - kosmos ‘vesmír’, kosmický. Z ř. kósmos ‘řád, úprava, vesmír, svět’J. Rejzek: Etymologický sklovník Jakl uvedl magorvkleci, řecké slovo kosmios dobře uspořádané, slušné, skromné, se starým českým příjmením nemá zřejmě nic společného, u nás se ve stare češtině nepoužívalo ve všech významech.Starší slovník V. Machka slovo kosmos ještě neuvádí.

    Další informace


    Má slovo minaret něco společného s minou a rtem? (přeneseně s výbušninou a ústy (jakožto šíření víry mluvou)

    Je jasné, že slovo minaret není složené, má společné jen hlásky a jsou to všechno podstatná jména.Co napoví Etymologický slovník od Jiřího Rejzka 1. minaret ‘věž mešity’. Přes něm. Minarett z francouzského minaret a to z tureckého mināre z arménského manāra tv., vlastně ‘maják’, od nār ‘oheň’.2. mina ‘výbušná nálož’, minový, minomet, podminovat, odminovat, zaminovat. Z něm. Mine tv., původně ‘důl, podkop’, z francouzského, starofrancouzského mine tv. a to asi z keltského. (srov. staroirské . mian, wal. (velšské) mwyn ‘ruda’)3. ret - ret, retní, retný, retnice, rtěnka. Hornolužickyl. ert ‘ústa’, rusky rot tv., s./ch. r̾t zobák’.Psl. *rъtъ se často spojuje s :rýt ale významově to není přesvědčivé. Proto lze přijmout spíš výklad, podle něhož jde původně o příč. trpné od indoevropského kořene *(e)r-eu- ‘zdvihat ’(odtud např. řecké órnȳmi ‘zdvihám, vzbuzuji’,stindické. rṇō̺ti‘ zdvihá se, hýbe se’).Původní význam by pak byl ‘co je zvednuto,v yvýšeno’, odtud pak přes ‘vrchol, špička, příď’ k ‘zobák’ a konečně ‘ústa, ret’.

    Další informace


    Má Modré pondělí, něco společného s velikonocemi?

    Modré pondělí, které letos vychází na 29. března a symbolizuje blížící se Velikonoce, bylo pro křesťany vždy symbolem volného dne.Modré pondělí je posledním masopustním pondělím. Kostely se v tento den zdobily modrým, respektive fialovým suknem. Původ přívlastku modré je však nutné hledat jinde. Jedná se totiž o doslovný překlad německého blauer Montag , kde se slovu blau připisuje také význam podnapilý, neschopný práce (po nedělní pitce) .Podle tradice bylo v tento den lidem zapovězeno vykonávat jakoukoliv práci. Podobně jako v následující den, v úterý, které nese přívlastek Šedivé , se ani k Modrému pondělí nepojí žádné obřady.

    Další informace


    Jak vznikl název obce Lysice?

    Pojmenování Lysice vzniklo z toho, že místo, kde byla obec založena, bylo holé, bezlesé, místo někde uprostřed lesa.Název odvozený od přídavného jméno lysý - původ německý - kahl několik významů - např. holý, prázdný.Podle Staročeského slovníku.

    Další informace


    Co znamená slovo diva? Má to něco společného s dívkou?

    Chápu, že označení diva se používá pro operní pěvkyni,ale nevím proč. Hledám souvislost. Dívka, děva, děvka myšleno ne hanlivě. Dále div a pod. A jak se označuje operní zpěvák? Děkuji.

    Další informace


  • Má něco společného polednice a večernice?

    Ano. Byly to sestry, obě byl zlé, jak se dovíte víc.Polednice zlá, divá ženská bytost z bájí, objevující se za poledne. Známe od K. J. Erbena. Pověsti o ní šířili už staří Slované. Polednice je ztělesnění poledního žáru. Je velmi nebezpečná, neboť způsobuje úžeh, na který mohou malé děti i zemřít. Pokud děti nezabila, ukradla je, protože sama měla ošklivé děti a chtěla hezčí.Je však nebezpečná i pro dospělé. Koho se polednice dotkne, ten brzy na to zemře. Také se vyprávělo, že šlehá přes nohy toho, kdo se jí neukloní.U nás měla podobu vzdušné paní, jež létala vzduchem s vichřicí v patách. Mnohem častěji se ale setkáme s Polednici, která vypadá jako ohyzdná stařena bíle nebo rudě oděná. Mívá i koňská kopyta a sálá z ní neskutečné teplo. Večernice kromě hvězdy to byla rovněž strašidelná ženská bytost z lidových bájí klekánice.Večernice byla rovněž stařena, která chodila zahalená do černých cárů a měla za úkol trestat lidi, kteří se v době klekání nemodlili. Lidé se jí nebáli, takže nakonec jen strašila děti, které po klekání běhaly venku.Večernice Klekánice byla mladší sestra Polednice.Podle a href"http://bubaci.zolta.cz/index.php/bubaci/17-polednice" rel"nofollow" http://bubaci.zolta.cz/ hellip /a

    Další informace


  • Má něco společného hrdlo s hrdličkou?

    Ano.hrdlička, hrdličkovat se. stsl. grъlica. Evidentní souvislost s hrdlo lze brát jako prvotní (‘pták s hrdelním hlasem’), či jako druhotnou (vliv lid. etymologie.Pro druhou možnost (psl. *gъrlica z onomatopoického zvukomalebného *gur-) svědčí slovinské grlíti, grúliti ‘vrkat’ i latinské . turtur ‘hrdlička’, něm. Turteltaube, angl. turtledove tv. z onom. *tur-. . Jilří Rejzek Etymologický slovník

    Další informace


    Má něco společného fík a Maxipes Fík?

    Ne. Co je fík, všichni víme a původ jména Fíka: V jednom domečku žil tatínek, maminka a malá holčička Alenka, které všichni říkali Ája. Ája neuměla ještě ani mluvit a už chtěla mít pejska. Malá holčička proto prosila tatínka, aby jí nějakého pejska pořídil. Její přání bylo vyslyšeno a jednoho dne donesl tatínek Áji štěně. Jmenovalo se Rek, ale protože Ája neuměla říkat R, tak mu říkala Fek.Tatínek se tomu smál a říkal Áji, že pejskovi může rovnou říkat Fík. A tak štěně dostalo nové jméno Fík.

    Další informace


    Má název ukrajinského města Izmail něco společného se zavrženým Abrahamovým potomkem Izmaelem?

    1. Ve Starém zákoně je Izmael hebr.: iz ma El Bože, slyš, syn praotce Abraháma, kterého měl se služkou Hagarou (Egypťanka). a href"http://www.svaty.estranky.cz/clanky/seznam-i -ida -izmael.html" rel"nofollow" http://www.svaty.estranky.cz/ hellip /a 2. Město IzmailPodle jedné verze, Turci jednoduše převedli slovanský název osady Smila do jejich jazyka. Proto Ishmasl , znamená turecké: Slyšte Alláha. Podle další verze, název města vznikl podle jména Ismail Khan, který v roce 1484 obsadil město a pojmenoval je po sobě. a href"http://litomore.com.ua/tourism/izmail" rel"nofollow" http://litomore.com.ua/ hellip /a Takže jméno Ismail bylo židovské, ortodoxní, muslimské i katolické arabské. Synonyma - Ismail. Ismael Ismael, Ishmiel, Ishmo. Dnes je populární mezi muslimy. a href"https://ru.wikipedia.org/wiki/Исмаил_(имя)" rel"nofollow" https://ru.wikipedia.org/ hellip /a Подробнее на a href"http://kakzovut.ru/names/ismail.html" rel"nofollow" http://kakzovut.ru/ hellip /a Takže údajný zakladatel Ismae(i)l ovlivnil název města Izmail, pokud je verze pravdivá. Stejně překlad slovanského názvu zní podobně.Rozdíl je v tom - ve Starém zákoně - oslava Boha, v islámu (Boha)i Alláha. V arabštině se překládá podobně - , Ano, Bůh slyší. Подробнее на a href"http://kakzovut.ru/names/ismail.html" rel"nofollow" http://kakzovut.ru/ hellip /a

    Další informace


    Má název maďarského města Csorna něco společného s černou barvou?



    Další informace


    Mají něco společného želatinové bonbóny arabesky s Araby? Znamená arabeska i něco jiného?

    arabeska1. výtv., archit. plochý ornament z proplétajících se úponků nebo listových rozvilin, někdy též s figurálními prvky, pův. helénistický, později užívaný v renesanční a klasicistní architektuře2. liter. krátká povídka zachycující výjevy ze života, ale nesoustřeďující se na jednu osobu3. hud. drobná nenáročná skladba4. tan. baletní postoj na jedné noze s druhou nohou zanoženou a napjatou5. potr. arabesky drobné lisované pečivo růz. geometrických tvarů a zprav. s rýhovaným povrchem a href"http:/rirucka.ujc.cas.cz/?slovoarabeska" rel"nofollow" http:/rirucka.ujc.cas.cz/ hellip /a -arabeska - arabský ornament.Slovo se k nám dostalo přes něm.Arabeske, fr. arabesque z it. arabesco ‘arabský’ (šlo o složité ornamenty ze stylizovaných rostlin).J. Rejzek Etymologický slovník

    Další informace


    Mají něco společného oční řasy a mořské řasy? Jaké jiné typy řas ještě existují?

    K první otázce: nemají.K druhé otázce: jednoduše zelené řasy, červené, hnědé, a ty mohou být:sladkovodní řasy - v našich tekoucích či stojatých vodách (Cladophora, Scenedesmus, Pediastrum...),psychrofilní - neboli také sněžné , rostoucí na sněhu, např. v Krkonoších způsobující růžový sníh Chlamydomonas nivalis,aerofytické - rostoucí na borkách stromů, střechách domů, na zemi v trávě (Trentepohlia, Apatococcus...),halofilní - které mají rády vyšší koncentraci solí v půdě či vodě, což nezahrnuje moře (Dunaliella salina),alkalofilní - žijí při pH gt 7 (Cyanidium caldarium),acidofilní - žijí při pH lt 7 (Plectonema nostocorum),... je jich dost.

    Další informace


    Mají něco společného krosan s krosnou?

    Ne, vzhledem k tomu, že krosan je debilně počeštěný croissant, čili se píše úplně jinak než krosna.

    Další informace


  • Má něco společného banán s banalitou?

    Tato dvě slova jsou si podobná. Mají tedy něco společného?

    Další informace


  • Mají něco společného lupy a lupénka?

    Nebo je to jen podobný název?

    Další informace