• Proč se policistům říká hovorově/slangově/argotově benga? Jak to slovo vzniklo? Jaký je jeho etymologický původ? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Proč se policistům říká hovorově/slangově/argotově benga? Jak to slovo vzniklo? Jaký je jeho etymologický původ?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Proč se policistům říká hovorově/slangově/argotově benga? Jak to slovo vzniklo? Jaký je jeho etymologický původ?

  • Má před našima říká se o některých ženách. Co to znamená a jak to vzniklo?



    Další informace


  • Že se běžně říká policistům poldové?

    je asi jasné,proč. Ale proč se říká poldům chlupatý ?

    Další informace


    jaký původ má slovo enigma?

    Enigma - z latinského aenigma hádanka , to z řeckého ainigma (množné číslo ainigmata) temné řeči, hádanky, od ainissesthai mluvit nezřetelně, mluvit v hádankách, atd. a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 searchenigma searchmodenone" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a Doplňuji:Ad arygnoc - jsem na tom stejně. Prohledala jsem německý, italský, latinský, polský i řecký zdroj. Český etymologický slovník nemá původ zachycený, SSJC uvádí z řečtiny, Váš slovenský etymologický bez původu. Nevkládám odkazy, protože jsem otevřela mnoho stránek, překládala, takže bych musela procházet znova.Někde se uvádí původ z řečtiny, jinde ze starolatinského slova, polský zdroj uvádí stejně jako anglický - latinu - řečtinu.Italský etymologický slovník uvádí enigma, enimma - latina - řečtina. Připadá mně to tak, že záleží na tom, zda určitý jazyk převzal slovo z latiny nebo řečtiny, případně z řečtiny přes latinu. Výraz se objevil v obou jazycích. Našla jsem mapku, kde j vedle sebe vyznačen původ v latině i řečtině.Volala jsem do do ÚJCAV, pracovník potvrdil mou poslední domněnku. Slovo se dostalo do obou jazyků z prazákladu, ostatní jazyky výraz převzaly tak, jak jsem uvedla.V nejnovějším českém akademickém slovníku se uvádí, že enigma se k nám dostala z řečtiny.Takže je třeba se dívat na původ jinak, nikoliv, kde výraz vznikl, (v latině nebo řečtině - platí obě možnosti), ale odkud se např. do češtiny dostal.Mám tři české etymologické slovníky. Ne v

    Další informace


    Jak vzniklo slovo pacient a proč?

    Co na to náš Jiří Rejzek a Etymologický slovník?pacient, pacientka, pacientský.Z lat.patiēns (gen. patientis), původně ‘snášející, trpící, trpělivý’, vlastně přech.přít. od patī ‘snášet, trpět’.Stejný plůvod má slovo pasiáns ‘karetní hra pro jednu osobu’. Z fr. patience tv., vlastně ‘trpělivost, vytrvalost’,.z lat. patientia tv.Proč? Na to se dá odpověďět jen to, že slovo není původem české. Objevilo se u nás v barokní lékařské terminologii ve spise lékaře MUDr. Ferdinanda Částky ze Šternšteina. Stejně jako některé názvy chorob.U slova patient, které Částka také užívá, se výrazně projevuje vliv původní latinské grafiky (z lat. patiens, -tis snášející, trpělivý shovívavý, povolný vytrvalý v čem) .autor Vladimír Koblížek a href"http://www.historie.hranet.cz/heraldika/etc/nemoce.pdf" rel"nofollow" http://www.historie.hranet.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo hippie?

    Jak se nazývali představitelé společenského hnutí, které se rozšířilo v USA v 60. letech 20. st.? Jaké názory zastávali?

    Další informace


  • Nevíte, odkud se do češtiny dostalo slovo pitaval? Jaký má původ?

    Jaroslav Dietl - Malý pitaval z velkého města.Nemohu nic najít. Třeba budete při hledání úspěšnější. Děkuji.

    Další informace


    Je slovo sopel vulgární, či hovorové?

    Ani jedno. Rejzkův Český etymologický slovník (LEDA 2001: 590) ho označuje jako zastaralé a nářeční. V polštině prý znamená i rampouch a krápník .

    Další informace


    Jaký význam má ve vaší oblasti hovorové slovo holka?

    U nás na Hané je to synonymum pro dívku, děvče. Např. Holky, jdeme do kina.Nemám na mysli hanlivý výraz lehká holka.Doplňuji:Nepřidáte další význam tohoto slova? V Čechách prý je trochu jiný než u nás Moravě?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo živočich? Tipuji správně, že je to spojení života a čichu? Proč čichu?

    Pokud v tom jsou smysly, tak proč potom živočich není třeba živozrak? Nebo živosluch?Nebo živosah... živožer?

    Další informace


    Jak vzniklo slovo somrovat? Má to něco společného se slovem Sommer - léto?

    Léto se řekne německy Sommer. Co znamená slovo somrovat? Například vysomrovat jídlo, peníze - tedy asi vyžádat, vyžebrat, vyptat. Ale mají tato slova něco společného, základ? Děkuji.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kretén?



    Další informace


    Jak vzniklo slovo karbanátek?

    Karbanátek, také se dřív říkalo karbonátek a nářečně karbenátek, je podle slovníku smažený bochánek nejčastěji z mletého masa nebo zeleniny a z housky . Slovo karbanátek k nám přešlo z němčiny, kde slova Karbenatl a Karbonade jsou z francouzského carbonnade, což je z italského carbonata, které znamená ?pečené na uhlí?, protože italsky se uhlí řekne carbone. Italské slovo je ovšem z latiny, tam se uhlí a před tím jakékoli třeba dřevěné rozpálené uhlíky v ohni jmenovaly carbo. :-)) a href"http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/karbanatek 145176" rel"nofollow" http://www.rozhlas.cz/ hellip /a

    Další informace


    Jak vzniklo slovo ,,FÚRIE'?

    Furie (latinsky Furiae, j. č. Furia) jsou v římské mytologii bohyně pomsty a kletby. (wiki)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo mrcasit se?

    Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak se to používá ve smyslu poflakovat se, očumovat, potulovat se, bloumat. Nevíte, jak tohle nádherně zvukomalebný slovíčko vzniklo? :o)

    Další informace


    Jak vzniklo slovo malicherný a pošetilý? A může být vtip japný?

    Malicherný - je zdrobnělina pocházející ze slova malý, jedná se o všeslovanský výraz, které souvisí s německým schmal.Pošetilý - pošetiti se zbláznit se, šeteliti blábolitZdroj: HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.Japný vtip dnes být asi nemůže, staročeské přídavné jméno jápný znamenalo pohotový nebo hbitý.

    Další informace


    Jak vzniklo slovo kráčmera a komu/čemu se tak říká?

    Podle SNC je kráčmera nehezká nesympatická žena, někdy i jako hanlivá nadávka.Souvisí se jménem Kráčmer, Kračmar Krčma, Krečmer -nejspíše lužickosrbského původu, patrně pochází z korčmar (krčmář, hospodský, šenkýř, výčepní).Hojně se používá i v němčině a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1%C4%8Dmer" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a Že by pojmenování vzniklo původně jako nadávka pro nepoctivou a ošklivou krčmářku? Nemusela být ošklivá vzhledem, ale byl třeba hubatá, která nešla pro ostré slovo daleko, nepříjemná, nemilá.Slovo krčma mohlo vznikout od slovesa krčit se, nebo od podle jména krč, kdy původní krčmy vznikaly na místě, kde byl vykácený les s krči.J. Rejzek Etymologický slovník

    Další informace


    Jak vzniklo slovo felit?

    Poslední dobou dost často slýchám spoustu nových slov. U některých si lze velmi rychle domyslet, odkud se vzala, ale u některých to nejde.Jak vzniklo například toto slovo: a href"http://cestina20.cz/slovnik/felit" rel"nofollow" http://cestina20.cz/ hellip /a ?

    Další informace


    Jak pro takový ty chuchvalce bavlny vzniklo slovo pucvol? Na co vše se takový pucvol používá?

    Já z pucwola viděl třeba deky, matrace, anebo plyšová zvířátka z chr. dílen. )

    Další informace


    Co patří do spisovné, co do nespisovné, a co do hovorové řeči? Jaký je mezi nimi rozdíl?

    Jde o na český jazyk jako jazyk národní.A. Spisovná čeština je jazyk, jemuž všichni rozumí, má daná pravidla, je to jazyk , který je jednotný na celém uzemí, jazyk dokumentů, vyhlášek, tisku,, rozhlasu,, užívá se ve škole atd. Tedy spíš - měl by se užívat, ne vždy se toto pravidlo dodržuje. Platí pro podobu psanou, ale i mluvenou.Jenže ne všichni mluví předpisově , takže existuje tzv. hovorová čeština j- mluvené podoba spisovné češtiny. Užívá se v běžném styku, liší se některými tvary, volnější stavbou věty, slov , emocionálními výrazy atd.Např. moc krásný x krásné, nesem x neseme, to je fakt x to je jisté., to je malér x nepříjemnost atd.B. Nespisovná čeština je členitější, jde o mluvený projev1. územní nářečí - dialekt - např. hanácké, lašské, jihočeské atd.2. tzv. nadnářečí - interdialekt - např. hanácký, lašský, moravskoslovenský - některé tvary jsou nářeční, jiné se užívají i v jiné větší oblasti.Sem patří i obecná čeština - např. vokno, mlíko, ouřad, píct, schvalujou atd. Je nejrozšířenější - užívá se v oblasti Čech i Moravy.3. sociální dialekt - mluva v určité profesi, zájmových skupinách, emocionálně zabarvena.. Mohou se užívat i slova spisovné, ale v jiném významu.a) profesní mluva - např. zednická, hornickáb ) slang - mluva zájových skupin, emocionálníNapř. myslivecký - pírko, světlo, barva atd. studentský - baňa, flastr, sardel atd. sportovní - meruna, banán atd.c) argot - mluva zlodějů, prostitutek atd.káča, pokladna, špicl.Někdy se slang a profesionální mluva s

    Další informace


  • Co znamenáimrvére to vím, ale proboha jak tohle slovo vzniklo?

    Je to složenina z něčeho převzatá, nebo co?

    Další informace