• Z čeho vzniklo ani fň? :o) - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Z čeho vzniklo ani fň? :o). Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Z čeho vzniklo ani fň? :o)

  • Zajímalo by mě, jak nebo z čeho vzniklo příjmení Filsoch. Děkuji.

    Neobvyklé příjmení. Určitě je složené ze dvou slov - fil a soch. První část ukazuje na řecký původ od slovesa filein mít rád, toužit po něčem.Druhá část je česká, 2. p. mn. č. od slova socha (soch) - původní staročeský význam tohoto slova je hůl, tyč, kůl sloup, stožár.Příjmení pravděpodobně vzniklo spojením fil + soch - milovat to, co jsem uvedla, nebo již v rozšířeném významu umělecké dílo - milovat sochy... Může to však být i docela jinak.Vl. věd. za použití etymolog. a staročeského slovníku.

    Další informace


    Z čeho vzniklo slovo mrtvola ?

    Z čeho vzniklo slovo mrtvola ?

    Další informace


    Dokáže Hillary Clintonová dobře uřídit USA, když nedokázala uhlídat ani svého manžela ?

    Je opravdu kvalitní manager, který dokáže vést a za kterým jde USA národ, nebo je to jen žena, která touží po moci, kariéře a osobním prospěchu ? Vím, že dokáže spolknout i žábu, když odpustila manželovi Clintonovi nevěru před celým národem, není to spíš bezzásadovost? Některé ženy by toto nesnesly za cenu rozvodu, je to pro ně zrada, ona se však tváří jako by se nic nestalo. Věříte jí nebo ne ?

    Další informace


    Co znamená, když se o někom řekne, že je to PLEZMERO a jak to vzniklo?

    Plezmero znamená nešikovný líný člověk, budižkničemu

    Další informace


    Co vzniklo v dome u Zeleneho stromu v Prostejove?

    Tak tam je vyhlášená palírna ./kořalky/

    Další informace


    Co jsou trefy, jak to vzniklo?

    Zasažení cíle při střelbě, trefil jsem - trefa, trefil jsem několik cílů - trefy. Trefy je ale také označení karet, kříže a trefy je jedno a to samé. Ale, jak to vzniklo? Díky.

    Další informace


  • Rozpadl se obraz tedy nemohu ani změnit rozlišení ani zadat obnovu kat to napravit

    Doplňuji:Dell Gx620 SFF P4 3, 2 Win XPP monitor KEC -CAD14MGKL 50/60 Hz

    Další informace


    Prosím, může mně někdo pomoct? Nejde mi od úterý přihlásit se na hru na Facebooku - ani na notebooku, ani na tabletu.



    Další informace


  • Jak a z čeho vzniklo moje příjmení Lacina ?

    D. Moldanová: Naše příjmení Lacina - z příslovce lacino, v r. 1653 Matěj Lacino nebo zkr. z přídavného jména laciný. Jinak podrobně v odkazu a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazyuvod-jmena-lacina" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Co by vzniklo kdyby se rodilo ditě ze sourozencu?

    Segra s bratrem by měli děcka kluka a holku a ti by pak měli spolu dalši děcka a několikrat by se to tak zopakovalo tak co by se stalo?Vim že mezi sourozenci se narodi postižene takže pak by se nejspíš narodil nějaky uplny mutant.

    Další informace


  • Sbal si svých 5 švestek...podle čeho tohle pořekadlo vzniklo?

    Proč zrovna švestky?

    Další informace


    Kde se vzalo slovo torna ? Z čeho to vzniklo ?

    Torna torba. - uvádím význam pro vojenskou a sportovní brašnu na záda, tlumok.U všech slovanských národů i jiných národů včetně Maďarů se toto slovo objevilo.. Stsl. turbica má původ v maďarském nářečním slově t turba. Původ z tureckého torba. Ve stč. se užívalo i slovo: tanejstra tornistra, pytel, torba.Etymologický slovníkDoplňuji:Doplňuji, třeba se někdy objeví podobný dotaz. Zajímal mě ještě rozdíl mezi původem slovy torna a torba. Oba výrazy z maďarštiny, ale prapůvod těchto slov se liší, i když se nakonec jejicj význam sjednotil.Uvedla jsem, že ve stč. se užívalo slovo tanejstra. Po hláskových změnách tanister, tanistra, tornistra, zkráceně nářečně na torna torba, mošna.Slovo tanistra je hanlviý staroslověnský výraz., který byl přijatý do češtiny ze staršího maďarského tanyisztra, novějšího tarisznya,. přesmyk souhlásek z varianty tanyisztra, a to zřejmě z řečtiny - ve významu pytlík na potravu pro koně.Německý Tornister, z toho č. tornista i zkráceně torna, se má za přejaté z češtiny nebo přímo z maďarštiny. Tanister se užíval asi do 17. st., novější tornister pak od st. 18.

    Další informace


    Jak, kdy, kde a z čeho vzniklo příjmení Suda?

    prosím o podrobné vysvětlení historie příjmení Suda

    Další informace


    Jak pro takový ty chuchvalce bavlny vzniklo slovo pucvol? Na co vše se takový pucvol používá?

    Já z pucwola viděl třeba deky, matrace, anebo plyšová zvířátka z chr. dílen. )

    Další informace


    Jak a kdy a z čeho vzniklo slovo mrakodrap ?

    Je to kalk podle am..-angl. skyscraper, tv. ze sky - nebe, obloha a scraper škrabač., to od scrape - škrábat se, drápat.J. Rejzek. Etymologický slovník !Název mrakodrap byl původně přezdívkou pro vysoký stožár na plachetnici. Nyní se tímto slovem myslí obyvatelná stavba, která má výšku přesahující 152 m. Kolébkou jsou USA - původ asi 19. st. a href"http://www.konstrukce.cz/clanek/usa-jsou-kolebkou-mrakodrapu/" rel"nofollow" http://www.konstrukce.cz/ hellip /a Takže mrakodrap se škrábe, drápe do výšky, dostává se těžko, pomalu někam, tedy až do nebe .

    Další informace


    Jak (případně kdy) vzniklo úsloví o 106?

    Tuto otázku jsem před nedávnem vložila, ale někdo ji smazal dřív, než jsem si stačila přečíst všechny odpovědi.Proto ji dávám znova.

    Další informace


    Dopadnul-li by asteroid menších rozměrů, který neohrozí lidstvo, do pouště... vzniklo by tím ložisko přírodního skla?

    Ano, dá se předpokládat, že by ke vzniku tektitů došlo. Záleží na mechanismu dopadu asteroidu. Působením zvýšeného tlaku na podloží vznikají diaplektická skla, působením zvýšené tteloty vznikají impaktová skla.

    Další informace


    Co je to vikslajvant, resp. z čeho to slovo vzniklo?

    vikslajvant, hov. a nesp. voskované plátno. Jedná o germanismus v češtině složený z hov. viks - obv. voskové leštidlo na boty [z něm. Wachs - vosk a wichsen - leštit] a lajvant - lněná tkanina [z něm. Leinwand - složenina z Lein - len a Wand - tkanina]. Odtud příd. jm. vikslajvantový - např. na stolech byly vikslajvantové ubrusy apod. a href"http://encyklopedie.vseved.cz/vikslajvant" rel"nofollow" http://encyklopedie.vseved.cz/ hellip /a

    Další informace


    To je ale cvok. Jak vzniklo toto úsloví? Děkuji

    Většina naší populace zná slovo cvok jen ve významu „pomatenec“ a skloňuje ho podle vzoru pán. Pouze starší generace ví, že původní platnost slova cvok, skloňovaného podle vzoru hrad, je „krátký hřebík se širokou hlavičkou“, používaný hlavně při výrobě bot. V současné době se boty vyrábějí jiným způsobem a obuvníci zpravidla mluví jen o cvočcích, protože nezdrobnělý tvar navozuje představu „něčeho velkého“. Původně byl cvok dosti velký, protože sloužil i k připevnění terče (byl uprostřed a zbarven černě). Kdo mířil přesně, trefil cvok, tj. v dnešní terminologii „trefil do černého“ (Jungmannův slovník dokládá toto spojení jako živé). Je zajímavé, že jde o germanismus regionální, vídeňský. Severní německé dialekty užívaly i v tomto významu tvaru Zweck (nagel), výslovnost s -o- je výsledkem německé úpravy. V češtině tvar cvek obvykle označuje „uzeninu“, kdežto cvok (v některých nářečích i cvek) „široký hřebík“. Původ slova průhledný, navíc je „zastřen“ různými nespisovnými a citově zabarvenými podvýznamy. Známe vazbu mám cvoky (peníze), jinde znamená cvok (kuří oko), výrobně hřebíků se říkalo cvokovna i cvokárna (když před lety někdo řekl, že pracuje ve cvokárně, myslel to vážně) atd. V oficiální mluvě či jako odborný termín není dnes slovo cvok v žádném (v běžném ani v zanikajícím) významu na místě. Krobotová – Zajímavosti o češtině. doc.Doplňuji:Quentosi, v podstatě totéž, i když v rozhlasové a psané ukázce jsou uvedeny příklady rozdílných výrazů, které s německým základem sou

    Další informace


  • Je správné nutit děti jíst něco, z čeho se jim dělá špatně, z čeho zvracej?

    Někomu se dělá špatně s mlíka, někomu se zvedá žaludek jen vidí masa, někdo zas nedokáže sníst houby aniž by se nepozvracel, myslím ted třeba konkrétně děti, kterým rodiče daj oběd na stůl a řeknou to dojíš, i kdybys tady měl bejt do večera! . Ale trávící systém každýho člověka je jinej, co když to dítě nemá v těle nějaký enzymy, který ty látky v tom daným jídle dokážou zpracovat?Přece když se vám dostane do těla nějaká látka co tam nemá co dělat, třeba když sníte nějakou jedovatou bobuli, tak tělo zareaguje buď zvracením a nebo sračkou, což je obrannej mechanismus gt gt DOSTAT TO VEN, DŘÍV NEŽ TO ČLOVĚKA OTRÁVÍ. Co když tohle je v podstatě ten samej případ, kdy dítě nemá v těle nějakou látku, díky níž by normálně dokázalo rozložit tu kterou potravu, a tím že to rodiče do něj i přes to cpou, ho vlastně trávěj?

    Další informace