• Má Krakov něco společného s krakováním? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Má Krakov něco společného s krakováním?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Má Krakov něco společného s krakováním?

  • Má obec Žernov něco společného s žernovem?



    Další informace


    Má kořen slova spánek něco společného s kořenem slova nevyspání?



    Další informace


    Mohou mít Islámské popravy něco společného se současnou situací na Ukrajině?



    Další informace


    Mají něco společného ptákoviny s ptáky?



    Další informace


  • Má německý název Řezna Regensburg něco společného s deštěm?



    Další informace


  • Má slovo minaret něco společného s minou a rtem? (přeneseně s výbušninou a ústy (jakožto šíření víry mluvou)

    Je jasné, že slovo minaret není složené, má společné jen hlásky a jsou to všechno podstatná jména.Co napoví Etymologický slovník od Jiřího Rejzka 1. minaret ‘věž mešity’. Přes něm. Minarett z francouzského minaret a to z tureckého mināre z arménského manāra tv., vlastně ‘maják’, od nār ‘oheň’.2. mina ‘výbušná nálož’, minový, minomet, podminovat, odminovat, zaminovat. Z něm. Mine tv., původně ‘důl, podkop’, z francouzského, starofrancouzského mine tv. a to asi z keltského. (srov. staroirské . mian, wal. (velšské) mwyn ‘ruda’)3. ret - ret, retní, retný, retnice, rtěnka. Hornolužickyl. ert ‘ústa’, rusky rot tv., s./ch. r̾t zobák’.Psl. *rъtъ se často spojuje s :rýt ale významově to není přesvědčivé. Proto lze přijmout spíš výklad, podle něhož jde původně o příč. trpné od indoevropského kořene *(e)r-eu- ‘zdvihat ’(odtud např. řecké órnȳmi ‘zdvihám, vzbuzuji’,stindické. rṇō̺ti‘ zdvihá se, hýbe se’).Původní význam by pak byl ‘co je zvednuto,v yvýšeno’, odtud pak přes ‘vrchol, špička, příď’ k ‘zobák’ a konečně ‘ústa, ret’.

    Další informace


    Má podle vás pověra něco společného s povrchní vírou?

    Pověry jsou často přijímány na základě souhry náhod a vyvolaných pocitů.Například kočka přes cestu, spatřený kominík, rozsypané zápalky, rozbité zrcadlo..Přijde mi to tak, že jsou lidé, kteří jsou opravdu schopni uvěřit jakékoliv povídačce bez hlubšího zkoumání a zároveň neschopní uvěřit tomu, co je podloženo ověřitelnými důkazy.

    Další informace


    Ma neco spolecneho Egypt a Cina

    historicky.

    Další informace


  • Nevíte, jaký je původ názvu města Beroun? Možná prý má něco společného s italskou Veronou?

    Beroun (latinsky Verona[1], německy Beraun) je okresní město ve Středočeském kraji. Město leží na soutoku Berounky a Litavky, asi 30 km jihozápadně od Prahy.

    Další informace


    Má slovo akademie něco společného s Akkadem?

    Název města Akkad je neznámého původu, zatímco akademie pochází z lat. Acadēmīa a to z ř. Akadē̺meía, původně háj poblíž Atén, v němž učil Platón. Nazván podle hrdiny ,poloboha Akadéma, jemuž byl zasvěcen. J. Rejzek etymologický slovník a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 searchAkkad" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a

    Další informace


    Má příjmení Sodomka něco společného se sodomií?

    Je třeba začít od Adama. První bylo hříšné město Sodoma, od něj vzniklo obecné jméno sodoma především sodomie. Takže ten, kdo byl mravně zpustlý (sodoma), případně praktikoval v menší míře sodomii, dostal příjmení Sodomka.Staročeský slovník uvádí, to jsem napsala výš. Příjmení Sodoma se vztahuje k obecnému jménu sodoma zvrácené pohlavní aktivitě, zvl. sodomie n. homosexuálního pohlavní styku . a href"http://www.totalmag.cz/spolecnost/66-fenomen-doby/3527-nikterak-rova-historie-homosexuality-gay-djepis.html" rel"nofollow" http://www.totalmag.cz/ hellip /a Samozřejmě se už nedovíme, čím se opravdu první nositel příjmení provinil. - Výraz sodomie se objevil v češtině ve sředověku..Název se užíval pro označení homosexuálně se projevujících osob, pro pohlavní styk mezi muži. Tento termín však často označoval i jiné zakázané pohlavní aktivity, například soulož se zvířetem nebo nedovolené formy heterosexuálního pohlavního styku. Šlo o nejtěžší hřích, za něj byl trest smrti. U nás až Josef II. tresty zmírnil. Samozřejmě že různým sexuálním praktikám se nezabránilo.

    Další informace


    Má něco společného slovo škorpit se škorpióny?

    Vypadá, že ano.škorpit se - expresívní výraz. Slovensky škriepiť sa, srov. i české nářeční skřipka, škřipka ‘hádka’ - zmiňuje Jungmann.Jsou to expr. útvary, původu asi onomatopoického (zvukomalebného) (srov. :skřípat). Skřípat je všeslovanské slovo - Z onomatopoického významu se pak v č.vyvinul význam‘svírat, mačkat’ a to asi od názvu mučicího nástroje skřipec, původně vlastně ‘co skřípe,vrže’.Od 19. st .i druh brýlí, vlastně ‘co svírá nos’. Není vyloučeno druhotné přiklonění ke slovu škorpion škorpion ‘štír’. Přes něm. Skorpion z lat. scorpiō (gen. scorpiōnis) a to z řeckého . skorpíos, jež je možná odvozeno od ie. *(s)kerp-, což je rozšířené indoevropské *(s)ker‘řezat, obdělávat ostrým nástrojem’ Jiří Rejzek: Etymologický slovník

    Další informace


    Má něco společného slovo vodník a podvodník?

    Voda a další odvozená slova, tedy i vodník mají původ z psl. * slova voda, to se se rozvinulo z indoevropského . kolektiva *u̯edō̺r, gen. *udens ‘vody, vodstvo’, z něhož je i angl. water ‘voda’, něm. Wasser.Podvodník je odvozený ze slovesa podvádět - tj. vést a po- tedy . podvádět, Předpona pod- tu vyjadřuje něco nízkého, nekalého. .Sloveso vést indoevropského *u̯edh- ‘vést, přivádět, žentitSloveso vést vzniklo v češtině zkrácením dovésti něco k dobrému konci. , zvésti se - vydařiti se a atd. Takže vyvedla se svatba, obilí, bitva, hádka atd. - vše vedlo ke konci. (takto uvádí V. Machek, který je podrobnější než JRejzeik).J. Rejzek Etymologický slovník.Z toho vyplývá, že podvodník je ten, kdo se dopouští podvodu, vodník pohádková bytost, která žije ve vodě.Obě slova se liší původem, i když slovní základ je stejný hláskově, ale významově nikoliv.

    Další informace


    Má něco společného slovo souhlasu jasan a strom jasan?

    Jasan souhlas nespisovně jasně! Původ je od praslovanského jasnъ, jasný, světlý slovo všeslovanské - příbuzné yesan v tocharštině ´zřejmý, jasný.Jasan - porozuměl jsem, je to pro mě zřejmé, srozumitelné, zřetelné, nebo přeneseně od jásati - jásám , že rozumím - vyslovím zněle, vlídně, vesele atd. Stejně v polštině se uvádí jako potvrzení toho, že rozumím - jsem bystrý. Jasan strom všesl. - polsky. jesion, rusky jásen’, . Praslovanské *asenъ/*asenь má nejblíže k lat.inskému ornus ‘habr ,jasan’ (z ie. *ōseno-) Stejně tak k něm. Esche, angl. ash(-tree) strom, dub, dřevo atd. Další významy i popel, stejně v polštině. .Jiří Rejzek : Etymologický slovník a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 searchash+tree" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a Z toho vyplývá, že slova se líší původem i významem, i když hláskově jsou shodná. Rozdílný je slovní druh, ale i spisovnost x nespisovnosti. -Ad Cenobita,domnívám se, že jde u vás o mylnou etymologii. Věřím etymologům a tomu, že vždy u původu uvádějí odkaz na slova, která spolu souvisejí. V tomto případě to tak není.Jasný - indoevropský základ .*aisk, stejně jako jiskra, hořet, svítit..Jasan - indoevropský původ od základu ōs-, jež může být předie. původu - z něj vznikly názvy stromů, nejen jasanu.V. Machek, další etymolog, uvádí možný původ od jásat. -Z etymologie vyplývá, že jasan bylo pojmenování i pro habr, dub, buk atd. Jasný - vztah k hořet, jiskra - psl. *jьskra se většinou vykládá z o

    Další informace


    Má něco společného kavka a Kavčí hory?

    Autorka Anna Skálová uvádí, že není jisté, zda je název hor podle ptáků, nebo podle majitele Kavky. a href"https://www.prazskypatriot.cz/kde-se-vzaly-nazvy-prazskych-mist-divci-hrady-zlata-ulicka-mustek-kavci-horyundefined/" rel"nofollow" https://www.prazskypatriot.cz/ hellip /a -Jenže autorka nevycházela z toho, že příjmení Kavka je odvozené od názvu ptáka, tedy stejného základu, stejně jako Kafka.Původ příjmení Kavka uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmeníTakže jak se to vezme, havranovitý pták kavka, Kavka příjmení, Kavčí hory.

    Další informace


    Má něco společného kari a matka s karimatkou?

    matka na kari je pokrm kanibalů?

    Další informace


    Má něco společného Třešť s třeštidlem?

    Název města Třešť je vysvětlený v odkazu, jde o pověst, sen jednoho rytíře, který postavil z dubu první domek, kolem dubu, u něhož usnul, vykácel stromy a založil obec. A na památku jeho snu – jeho pouhého třeštění ji pojmenoval Třešť. (třeštění – snění) Takže rytíř měl zmatek v hlavě, někdy se také říká také trojčit. a href"https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99e%C5%A1%C5%A5" rel"nofollow" https://cs.wikipedia.org/ hellip /a třeštit ‘bláznit, blouznit vyvalovat (oči)’, třeštidlo, vytřeštit, ztřeštěný, potřeštěný. Stč. třeščiti ‘praskat, praštět, s třeskotem létat’,u Jumgmanna ‘znepokojovat, trápit, nechávat v nejistotě’ a jako zvratné ‘házet sebou, pomíjet se smyslem’. Praslovanský základ *trěskati je souvislosti s třískati. atd.J. Rejzek: Etymologický slovník Takže slova mají stejný základ, stejný kmen třěsk.Ale není jasné, zda název Třešť vznikl podle osobního jména rytíře, nebo obecně podle třeštění - od toho pak získal jméno rytiř - v Třešti se třeští - pak název města od zakladatele. Nebo řeka také třeštila a href"https://archive.org/stream/moravskjmnamstn01vgoog/moravskjmnamstn01vgoog_djvu.txt" rel"nofollow" https://archive.org/ hellip /a

    Další informace


    Má název maďarského města Csorna něco společného s černou barvou?



    Další informace


    Jak se jmenuje dnešní jubilant, který má něco společného s automobilem?

    Který typ automobilu vyrobil jako první na světě?

    Další informace


  • Podivné psychologicko-fyzické fáze, mají spolu něco společného? Znamenají něco?

    Dobrý den,moc ráda bych se zeptala, zdali někdo neslyšel, nebo nezažil, to co vám teď popíšu.Tak tedy. Děje se mi jedna věc - už několik let, ale vědom jsem si vzorce jen krátkou dobu. Jde o dvě fáze, které se u mě sřídají. Musím předtím ještě podotknout, že jsem chodíval k pychologovi a často mám silné příznaky deprese a úzkostí.1. fáze - nespavost, nechuť k jídlu, disociace, deprese a častější úzkostné stavy, paranoia a noční můry2. fáze - spím až moc, jím nadprůměrně,obvyklé sociální chování, cítím se celkově v pohodě, a minimální paranoia a žádné noční můryTyhle dvě fáze se u mě opakovaně střídají a nikdy se necítím mezi nimi . Píšu na Odpovědi.cz, neb jsem nemohl najít podobné příznaky na netu a už mě to začíná lézt více a více do života.děkuju za odpovědiCrowley

    Další informace