• Poznáte, co mají tato slova společného? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Poznáte, co mají tato slova společného?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Poznáte, co mají tato slova společného?

  • Zajímá mě váš názor na slova Pavla Kosorina? Uvědomujete si sílu slova?



    Další informace


    Mají stále platnost slova M. Jana Husa? Je těžké přiznat svůj omyl? Jedině anděl, protože se vznáší, nemůže zakopnout.



    Další informace


    Mají něco společného Britské listy a Velká Británie?



    Další informace


  • Nevíte, co mají společného metla, Atilla a Bič Boží?

    Nemyslím piseň Bič Boží, ktrá se objevila v seriálu Major Zeman.

    Další informace


    Mají Královopolské strojírny něco společného s polským králem?

    Královo Pole, ne Polsko...

    Další informace


    Který český král vyslovil tato slova?

    Moje Čechy nezahynou, oheň je nespálí. A meč je nezničí. A budou trvalejší kamene. Ale budou to ještě moje Čechy? Poradí si... Ale beze mě. ..... Ani s nejslavnější korunou na hlavě nepřestal mít české srdce, říkali učitelé studentům na kolejích univerzity, kterou založil. Čím se dále proslavil?

    Další informace


    Jak vznikla slova purkmistr a burmistr? Mají tato dvě slova společný původ?

    Podle mne obě slova vznikla nepřesností při přepisu německého slova (zatím je neuvedu, abych někoho případně nenasměrovala špatným směrem). Obě slova pojmenovávají obecního zastupitele či radního.Druhé slovo je výrazně zjednodušeno a zkráceno, může působit dojmem převodu z jiného původního výrazu. Protože jsem se právě setkala s tvrzením, že je slovo burmistr odvozeno z jiného slova, než které za jeho vznikem vidím já, rozhodla jsem se tu zeptat.Pro radního existovaly i jiné výrazy (můžete případně doplnit včetně uvedení původu/vzniku a vývoje).Předpokládám, že Annas (děkuji) bude vědět přesně.Podotázka:Jak jste na tom s četbou starých textů → matričních záznamů psaných kurentem, případně písmem Sütterlin?Zkontroloval (, případně i doplnil) by mi někdo přepis dvou textů?

    Další informace


    Co mají společného a čím se liší pokrytec a pokrývač?

    Kterých je víc a mohou mít kladné i záporné vlastnosti?

    Další informace


  • Co mají společného indect, trapwire a clean it?

    Orwell musí jásat.

    Další informace


  • Mají zvířata svině něco společného se zátokou Sviní, nebo se tak tato oblast jmenuje z jiného důvodu?

    Na wiki o tom třeba nic není jen stručný popis místa:Zátoka Sviní (španělsky Bahía de Cochinos, anglicky Bay of Pigs) je mořská zátoka podél poloostrova Zapata na jihu provincie Matanzas v jihozápadní části Kuby. Zátoka má krasové podloží, které se projevuje jeskynním systémem. Na pobřeží se vyskytují jeskyně (španělsky cenot) a nedaleko pobřeží malá hluboká jezírka (španělsky casimbas) obklopená pralesem a bažinami. V současnosti jsou v zátoce rekreační střediska Playa Larga a Playa Girón.

    Další informace


  • Zajímá mě, zda znáte význam slova slova agnusek, agnózek, hagnusek ? Používá se ve vaší oblasti?

    V rozhlase dnes mluvili o souboru Hagnusek, který byl založený v jedné malé obci. Nevím, co je jeho náplní, ale zaujalo mě spíš jeho pojmenování.Doplňuji:Rovněž jako slovo vzniklo.

    Další informace


    Proč se říká banda a bandita ? Jak tato slova vznikla a co mají společného kromě podobnosti ?

    Banda a bandita jsou slova v naší mysli pevně spojená a Holubův Slovník je též odvozuje ze stejného základu (stř. lat. bandum, prapor). Ve skutečnosti však jsou to slova původem rozdílná, která se až později významově sblížila. Slovo banda (jako německé die Bande) není asi z italštiny, nýbrž z francouzštiny, v níž jest doloženo už ve 14. stol. (pochází prý přes provencalštinu z germánského slova banda - praporec).Význam slova „banda“ byl původně neutrální: houfec, družina, takže se ho užívalo i o družinách vojenských, hereckých, o hudebních kapelách (jako lidově u nás dosud), od konce osmnáctého století však proniká spojení „zlodějská, lupičská banda“ a slovo banda tím nabývá rázu potupného.U nás k takovým bandám jsem nucen bohužel přiřadit i husity, i přes protesty a orodování Aloise Jiráska. A byla to pořádná banda. V 15. století husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova drancovali, zabíjeli, znásilňovali obyvatelstvo po celé zemi české. Kam se na ně v pozdějších stoletích hrabali ti různí Grázlové, Babinští, Jánošíkové.Vznikají tak bandité, kteří mají v náplni práce především loupežná přepadení. Na tento vývoj jistě silně působilo spojování se slovem italského původu bandito, jehož původní význam je „vyhnanec, vypověděnec“ (italské bandire, od něhož je odvozeno, má svůj základ v germánském bannan, žijícím i v dnešním německém verbannen – vykázat, vyhnat, vyhostit). Protože však takoví ztracenci života prchali do hor a seskupovali se v lupičské bandy, nabylo slovo bandito vý

    Další informace


    Mají smažky něco společného se smažením?

    Smaží se řízky.A smažky jsou feťáci :-DOsoba-ktera bere drogy intravenozni cestou- vari je na lzicce-smazi....od toho smazka v anlictine smackhead. a href"http://www.ontola.com/cs/di/smazka" rel"nofollow" http://www.ontola.com/ hellip /a Ukázka z diskuze:Smažka není od slova smažit, nebo možná později ano, ale prvotní slovo od kterého je to odvozené je smash a druhotný význam je smazat - smazání identity. Toto sloveso popisuje snažení (podle některých smažení ) každé opravdové smažky - smazat svou identitu a dostat se co nejblíže bodu nula, kterým je absolutní nevědomí, ozařované pouze záblesky vrozené inteligence. Takže NyNy nemá pravdu :-D Vlastně nikdo tady.

    Další informace


    Mají něco společného slova uhorka - okurka, Uher - Maďar, uhr - beďar, uhr - hodinky (z němčiny)...

    Otázka na odlehčení, tak bádejte, fabulujte, dumejte... -)

    Další informace


    Mají něco společného slova držet a država?

    Z původu slov se dovíte víc.Držet - slovo základem indoevropské - z *dher- ‘být pevný.Jinak je to slovo všeslovanské, stejný původ slova je v litevštině, latině, podobný ve staroindických jazycích atd.Praslovanské *dьržati má nejblíž k avestě. dražaite ‘drží .Država je slovo, odvozen od držet, mít pevně v rukou,. Slovo původně znamenalo vlast objekt vládnutí, územní majetek, území, panství okruh moci državu.Anglicky dominion, původně každá zámořská država britské říše, později název státu. Stejně v jihoslovanských jazycích stát. V Itálii provincie atd.Příklady ze SSJC - české země byly nejbohatší d-ou Ferdinandovou koloniální d. anglické, francouzské d-y prohlašovat něco za svou d-u zachovávat si svou d-u mocenské postavení .

    Další informace


    Mají něco společného kakaové boby a dětské boby?

    Možná tvarem? Jaké jsou ještě boby kromě dětských a kakaových? Sojové ne?

    Další informace


    Jaký mají význam a původ slova banka a bankrot?

    Přetrvávají i v současnosti ...

    Další informace


    Jaký je rozdíl nebo co mají společného slovesa vrhnout a vrhat?

    Někomu je špatně tak zvrací neboli vrhne.Jiný háže koulí, tak vrhá. Pokud tomu dobře rozumím. A jaký bude imperativ - vrhej koulí, vyvrhni ten jed!?.A minulý čas - vrhal koulí, vrhnul jed, vrhnul se jí k nohám.To poslední vrhnul se jí k nohám, to je odvozené od čeho?A jsou ještě další variace? Děkuji předem.

    Další informace


    Jak byste seřidili tato slova podle toho, jak na vás působí?

    Často se o někom můžeme vyjádřit, případně se tak vyjadřují jiní těmito výrazy: Darebák, zrůda, krysa, zrádce, padouch, mrcha, bestie, lhář, zbabělec. Mohl bych pokračovat, ale nechci používat vulgární výrazy ani výrazy typu osel, vůl, kráva atd. Ale z uvedených devíti výrazů můžete sestavit vlastní žebříček? Nemusí mít 9 stupňů, pokud Vám některé výrazy připadají rovnocené.

    Další informace


  • prosim o vysvetleni vyznamu slova kompl a slova béčko

    Bratr má nový kompl.Nejsem žádné béčko.

    Další informace