• Mají něco společného anglická slova cock a cockpit? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: Mají něco společného anglická slova cock a cockpit?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - Mají něco společného anglická slova cock a cockpit?

  • Má obec Žernov něco společného s žernovem?



    Další informace


  • Má Krakov něco společného s krakováním?



    Další informace


  • Setkání Sv. otce s prezidenty Izraele a Palestiny-slova,slova,slova? I když slibná - uskuteční se aspoň některé z nich?

    Doplňuji:KÉŽ BY se svět umoudřil!

    Další informace


    Má Merklín něco společného s německou kancléřkou Angelou Merkel?

    annas: To je docela ironie, když se podíváte na to, co Merkelová provádí.

    Další informace


    Co mají společného slova herold a heraldika?

    Kdy se heroldi objevili, jsou i dnes?

    Další informace


  • Na taneční máme mít neco co je společného s vanocema.l Holky maji například náušnice s Ježíškem...Poradte něco:)

    a musíme to mít na sobě.

    Další informace


  • Má něco společného škvor se skupinou Škwor?

    Původní název Skwar se začátkem roku 2001 změnil na současný Škwor. Důvodem bylo časté komolení názvu pořadateli, takže se kapela rozhodla zachovat fonetickou podobu názvu s ponecháním dvojitého W.Skwar je polsky: žár, horko, vedro. :-))

    Další informace


    Má něco společného slovo vodník a podvodník?

    Voda a další odvozená slova, tedy i vodník mají původ z psl. * slova voda, to se se rozvinulo z indoevropského . kolektiva *u̯edō̺r, gen. *udens ‘vody, vodstvo’, z něhož je i angl. water ‘voda’, něm. Wasser.Podvodník je odvozený ze slovesa podvádět - tj. vést a po- tedy . podvádět, Předpona pod- tu vyjadřuje něco nízkého, nekalého. .Sloveso vést indoevropského *u̯edh- ‘vést, přivádět, žentitSloveso vést vzniklo v češtině zkrácením dovésti něco k dobrému konci. , zvésti se - vydařiti se a atd. Takže vyvedla se svatba, obilí, bitva, hádka atd. - vše vedlo ke konci. (takto uvádí V. Machek, který je podrobnější než JRejzeik).J. Rejzek Etymologický slovník.Z toho vyplývá, že podvodník je ten, kdo se dopouští podvodu, vodník pohádková bytost, která žije ve vodě.Obě slova se liší původem, i když slovní základ je stejný hláskově, ale významově nikoliv.

    Další informace


    Má něco společného pozdrav čau se psem čau čau?

    a href"https:/ixabay.com/cs/dom%C3%A1c%C3%AD-zv%C3%AD%C5%99ata-pes-%C4%8Dau-1287962/" rel"nofollow" https:/ixabay.com/ hellip /a Jak ten pes dostal jméno čau čau?Možná se tenkrát podíval člověku do očí a dvakrat kráte vyštěkl něco jako čžau-čdžaau! ?

    Další informace


    Má něco společného magnet a magnetofon?

    Ano, jak se dovíte od Jiřího Rejzka a jeho Etymologického slovníku. Rozdíl je v tom, že slovo magnetofon se k nám dostaol z francouzštiny, magnet z latiny ( řečtiny.) prostřednictvím němčiny. magnet, magnetický, magnetismus, magnetizovat, zmagnetizovat. Přes něm. Magnet z lat. Magnētis (lapis) a ř. Magnē̺tis (líthos) ‘magnetický (kámen)’ a to podle krajiny Magnēsía v Thesálii v severových. Řecku, kde byla naleziště rud s přírodním magnetismem.magnetofon, magnetofonový. Z fr. magnétophone, vlastně‘přístroj pro magnetický záznam a reprodukci. . Magnet + fon.-fon (ve složeninách) ‘týkající se reprodukce zvuku’. K ř. fōnē̺ ‘hlas, zvuk, tón’, fōnéō ‘vydávám hlas, mluvím’

    Další informace


    Má něco společného fík a Maxipes Fík?

    Ne. Co je fík, všichni víme a původ jména Fíka: V jednom domečku žil tatínek, maminka a malá holčička Alenka, které všichni říkali Ája. Ája neuměla ještě ani mluvit a už chtěla mít pejska. Malá holčička proto prosila tatínka, aby jí nějakého pejska pořídil. Její přání bylo vyslyšeno a jednoho dne donesl tatínek Áji štěně. Jmenovalo se Rek, ale protože Ája neuměla říkat R, tak mu říkala Fek.Tatínek se tomu smál a říkal Áji, že pejskovi může rovnou říkat Fík. A tak štěně dostalo nové jméno Fík.

    Další informace


    Má náměsíčnost něco společného s měsícem?

    Je náměsíčnost častější za úplňku? Je to jen v názvu nebo opravdu náměsíčné lidi přitahuje měsíc?

    Další informace


    Má anglický název Osmanské říše Ottoman empire něco společného s českým slovem otoman?

    Ano.Původ slova otoman - ‘pohovka bez opěradla na jedné straně vyvýšená’.Z fr. ottomane (od 18. st.), vlastně ‘osmanská (turecká) pohovka’ od ar. Othmān (v tur. výslovnosti Osman), jména zakladatele osmanské říše zač. 14. st. Jiří Rejzek: Etymologický slovníkI anglický výraz souvisí s otomanem, pohovkou - pojmenovanou od názvu zakladatele říše, stejně jako v češtině..Empire je označení pro říši, imperium, království, nejvyšší orgán atd. a href"http://www.etymonline.com/index.php?allowed_in_frame0 search+Ottoman+empire+" rel"nofollow" http://www.etymonline.com/ hellip /a

    Další informace


    Mají něco společného srbochorvatská slova pas (pes) a psovka (nadávka)?

    Ano.Slovo psovka ´nadávka, zaklení pochází z praslovanského základu slova pes. .I v češtině slova, která jsou odvozené od slova pes vyjadřují věci, špatné, nízké, bezcenné atd.U nás slovo podobná psina, psí život, psota, psotník, psovat (v ruštině) - kazit se, psít se - pelešit se atd.Praslovanské pes se vykládá různě – původem od zvolacího citoslovce citoslovce ps! Nebo od pestrý atd.Jinak odvozené české peskovat peskovat ‘kárat, stíhat výtkami’, odvozeného od peský, psí – bídný, mrzký, hanebný atd..Stejně psota - ‘nečas, nepohoda nesnáze’. a href"https://sh.wikipedia.org/wiki/Psovka" rel"nofollow" https://sh.wikipedia.org/ hellip /a Václav Machek: Etymologický slovníkZáklad praslovanský stejný, ale samozřejmě tvary se v jednotlivých slovanských jazycích rozlišily hláskově, gramaticky atd. -Zatímco slovo Pšov byl dvůr nazvaný podle toho, že se tam pěstovala se zdarem pše. ( Profous: Místní jména v Čechách. díl III. s.499 ). Dle osady Pšov byl pojmenován i potok pod Mělníkem Pšovka. a href"http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazysov-psovane" rel"nofollow" http://www.ptejteseknihovny.cz / hellip /a

    Další informace


    Mají něco společného slova uhorka - okurka, Uher - Maďar, uhr - beďar, uhr - hodinky (z němčiny)...

    Otázka na odlehčení, tak bádejte, fabulujte, dumejte... -)

    Další informace


    Mají něco společného slova sekt a sekta?

    Jako obvykle slova mají jiný původ. Sekt ‘šumivé víno’. Z něm. Sekt a to z fr. (vin) sec ‘suché (víno)’ z it. (vino) secco tv. z lat. siccus ‘suchý’.Původně označovalo druh španělského vína, posun k dnešnímu významu se připisuje něm. herci Devrientovi, který si údajně tímto slovem (citátem Shakespearova Falstaffa, v angl. cup of sack) objednal šampaňské (kolem r. 1825 v Berlíně).Sekta ‘náboženské nebo politické společenství odštěpené od oficiální církve nebo politického hnutí’, sektář, sektářský, sektářství.Přes něm. Sekte tv. z lat. secta ‘filozofický směr, politická strana’ od secāre (příč. trp. sectus) ‘sekat, řezat’, tedy původně ‘co je odděleno, odštěpeno’. Jiří Rejzek Etymologický slovník

    Další informace


    Mají něco společného slova držet a država?

    Z původu slov se dovíte víc.Držet - slovo základem indoevropské - z *dher- ‘být pevný.Jinak je to slovo všeslovanské, stejný původ slova je v litevštině, latině, podobný ve staroindických jazycích atd.Praslovanské *dьržati má nejblíž k avestě. dražaite ‘drží .Država je slovo, odvozen od držet, mít pevně v rukou,. Slovo původně znamenalo vlast objekt vládnutí, územní majetek, území, panství okruh moci državu.Anglicky dominion, původně každá zámořská država britské říše, později název státu. Stejně v jihoslovanských jazycích stát. V Itálii provincie atd.Příklady ze SSJC - české země byly nejbohatší d-ou Ferdinandovou koloniální d. anglické, francouzské d-y prohlašovat něco za svou d-u zachovávat si svou d-u mocenské postavení .

    Další informace


    Kdo mel neco spolecneho s husity? Jan Lucembursky, nebo Zikmund Lucembursky?

    Jan Luxemburský: 10. 8. 1296 - 26. 8. 1346Žigmund Luxemburský: 14. 2. 1368 - 9. 12. 1437Husitství se zrodilo z okruhu stoupenců pražského univerzitního mistra Jana Husa, po jehož popravě v roce 1415 se masově rozšířilo a začalo citelně zasahovat do dějin střední Evropy.Myslím, že ako základ pre domácu úlohu to stačí, aby si žiačik dokázal odvodiť kto s kým a kedy.

    Další informace


    Jaký je rozdíl nebo co mají společného slovesa vrhnout a vrhat?

    Někomu je špatně tak zvrací neboli vrhne.Jiný háže koulí, tak vrhá. Pokud tomu dobře rozumím. A jaký bude imperativ - vrhej koulí, vyvrhni ten jed!?.A minulý čas - vrhal koulí, vrhnul jed, vrhnul se jí k nohám.To poslední vrhnul se jí k nohám, to je odvozené od čeho?A jsou ještě další variace? Děkuji předem.

    Další informace


  • Co mají společného fosfolipidy se sojovým lecitinem?

    Existují nějaké fosfolipidy, které v soj. lecitinu obsaženy nejsou? četl jsem, že Fosfolipidy jsou obsažené například v lecitinu, který je vlastně složen ze směsi fosfolipidů. zdroj a href"http://www.celostnimedicina.cz/esencialni-fosfolipidy.htm" rel"nofollow" http://www.celostnimedicina.cz / hellip /a jaký je rozdíl normálních fosfolipidů od těch esenciálních? alkyl-fosfolipid PNAE není obsažen v sojovém nebo slunečnicovém lecitinu? děkuji

    Další informace