• může zaměstnavatel odpírat zaměstnanci dovolenou? - poradna, odpovědi na dotaz

    Na této stránce naleznete veškeré odpovědi na dotaz na téma: může zaměstnavatel odpírat zaměstnanci dovolenou?. Hledáme pro vás ve více než 500 000 odpovědích. Dále zde naleznete další zajímavá související témata.

    Další informace

  • Další témata a dotazy - může zaměstnavatel odpírat zaměstnanci dovolenou?

  • Doruceni zapoctoveho listu zamestnanci



    Další informace


  • Může zaměstnavatel vypsat potvrzení o zaměstnání sám nebo k tomu potřebuje tiskopis?

    Banka chce po mě potvrzení o zaměstanání, ale tam mi řekl že potřebují nějaký tiskopis k tomu určený. Nemáte s tím zkušenosti?

    Další informace


    Může se po Babišově vzoru nechat živnostník zaměstnat těsně před nástupem na tatínkovskou dovolenou a pak s tím seknout?



    Další informace


  • Zaměstnavatel prodal firmu jinému a zaměstnanci zůstali jako závazek....

    zajímámě když nás přebral nový zaměstnavatel zdali je má stará pracovní smlouva stále platná.A taky jestli bych měla dostat novou nebo aspon dodatek ke smlouvě pod kterou pracuji.Dle mého názoru se nemůžu proukazavat prac.smlouvou u firma která již neexistuje .Díky

    Další informace


    Vznikne nárok na mateřskou zaměstnanci, který je účasten nemocenského pojištění pouze 4 měsíce, ale předtím podnikal?

    V rámci předchozí samostatné výdělečné činnosti, která trvala 7 měsíců, byl účasten nemocenského pojištění, při nástupu do zaměstnání došlo k přerušení podnikání.

    Další informace


    Může zaměstnavatel vyhrožovat zaměstnanci tím, že mu sebere výplatu za min. měsíc, nebude-li ten příští chodit do práce?

    Dobrý den, známému neumožnil zaměstnavatel odchod ze zaměstnání dohodou. Chce po něm dvouměsíční výpověď. Známý dal tedy výpověď a oznámil zaměstnavateli, že do práce již nepřijde, že nastupuje do nové práce, že počítá s tím, že se dostane nejspíš výpověď z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. Zaměstnavatel oznámil známému, že pokud nenastoupí na směnu, bude mu za každou absenci udělena pokuta, s tím, že pokud na pokuty nebude známému stačit výplata, budou chybějící sumu na známém vymáhat. Chci se zeptat: Má na tento způsob nátlaku zaměstnavatel právo? Známý pracuje jako dělník na pekárně - shazovač opečiva. Nejedná se o klíčovou pozici, která by ohrozila provoz výroby. Fakt, že nenastoupí na směnu, oznámil zaměstnavateli 2 dny dopředu. Poraďte prosím. Děkuji Špinka

    Další informace


    Může zaměstnavatel po návratu zaměstnance s pracovní neschopnosti snížit funkci ?

    V roce 2001 jsem nastoupil do zemědělského podniku jako ošetřovatel skotu. Před pěti lety jsem získal řidičské oprávnění typu C. Od té doby jsem pracoval jako obsluha kolového nakladače. V březnu letošního roku jsem nastoupil k pracovní neschopnosti. Po ukončení pracovní neschopnosti po dvou a půl měsíci mám nastoupit do zaměstnání. Rozhodnutím ředitele jsem byl sesazen bez udání jakéhokoli důvodu s obsluhy nakladače na ošetřovatele skotu jako náhradník a střídač při výběru dovolených a pracovních neschopnostech, evidentně s nižší mzdou. Mouhu se protí této situaci nějak bránit ? děkuji

    Další informace


    Může zaměstnavatel odebrat finanční bonus kvůli dárcovství krve?

    Zaměstnavatel nám chce vyplácet 1000korunový bonus co 2měsíce pokud budeme chodit k lékaři mimo pracovní dobu.Při mém dotazu jestli se to vztahuje i na bezplatné dárce krve mi bylo řečeno,že taky.Nelíbí se mi,že bych si měl brát dovolenou na darování krve pokud bych o bonus nechtěl přijít.Může to zaměstnavatel takto praktikovat?

    Další informace


    Může zaměstnavatel dát zaměstnanci na výběr mezi odstupným a výpovědní lhůtou?

    Omlouvám se za ty stupidní dotazy, ale jsem naprosto v koncích.. Ještě nikdy jsem nedostala výpověď a nevím co a jak..Odmítla jsem přeřazení na jinou, hůř placenou pozici a jelikož mám smlouvu na dobu neurčitou, nemůžou mne asi jen tak vylít.. Nebo snad jo..?!Prosím, pomozte, poraďte..

    Další informace


    Může mě zaměstnavatel nařídit 2 půlhodinové přestávky v pracovním režimu 8 hodin?

    NEMŮŽE.Ze zákona (§ 88 zákoníku práce) je sice zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách (...) přestávku (...)v trvání nejméně 30 minut.Ale přestávky nemohou být poskytovány (nařizovány) dle libovůle zaměstnavatele např. každou hodinu..., museli byste se na tomto režimu se zaměstnavatelem písemně dohodnout (viz ustanovení § 4b, odstavec 2 ZP)Doplňuji:To Drap, Mapel:Pokud jsou na straně zaměstnavatele provozní důvody, které opravňují ´nařizování´ či poskytování přestávek jinak než v obvyklém čase oběda..., potom se ale na tomto musí obě strany předem dohodnout, nejlépe už v pracovní smlouvě. Pokud by tomu takto nebylo, tak by TEORETICKY zaměstnavatel mohl zaměstnance posílat na přestávky třeba i pětkrát za den, což je zjevně nepřiměřené...To Ocko:nemáte pravdu :-)Zaměstnavatel nemá právo poskytovat neomezené množství přestávek, což jinými slovy tvrdíte. Zaměstnavatel má povinnost poskytnout přestávku nejdéle po 6ti hodinách..., ale pokud by chtěl poskytovat, resp. nařizovat z různých provozních důvodů větší počet přestávek, tak to sice může, ale musí to být buď zakotveno v pracovní smlouvě nebo po jíné písemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Pokud by tento princip neplatil, tak by se klidně mohlo stát, že zaměstnavatel bude zaměstnanci jeden týden nařizovat přestávky každou lichou hodinu, druhý týden každou sudou, třetí týden zase jinak apod. To nejde :-)

    Další informace


    Muze mi zamestnavatel vzit neco z vyplaty, kdyz koncim?

    Muze mi zamestnavatel strhnout penize, kdyz mu oznamim konec v praci predem? Mam pred vyplatou a ne malou a nebo mu mam oznamit konec v den vyplaty?Pozn. Mám DPP a skončil bych do 3 týdnú

    Další informace


    Kolik dní dovolené může mít zaměstnanec maximálně v zásobě, než jej zaměstnavatel požádá o jejich čerpání?

    Zaměstnavatel jej nepožádá, ale vyzve jej.A kolik je to dní? Podle mě je to 45. 20 z loňského roku a 25 z letošního, tedy pokud má nárok na 20+5 dní od zaměstnavatele. A myslím, že z loňského roku se dodatková dovolená (5 dní) nepřevádí.Ale ještě mě napadl učitel, který má 8 týdnů, ale zase co by dělal o prázdninách? Jedině, že by škola měla nějakou akci, na kterou by musel. A ještě bych doplnil, ale ivzes mě poopraví, že někdy v období září, října následujícího roku, pokud nemáš vyčerpanou dovolenou z předchozího roku si ji prostě musíš vybrat ať se to zaměstnavateli líbí nebo ne. Pokud tak neučiníš, propadne ti bez náhrady.To je taky jediný případ, kdy zaměstnavateli oznámíš nástup dovolené a taky ji nastoupíš. Jinak (a to platilo i dříve) nástup dovolené určuje zaměstnavatel s přihlédnutím k potřebám zaměstnance.Neexistuje tolik zaběhlá praxe - šéfe zítra nepříjdu, mám dovolenou šéfe na včerejšek mi napiš dovolenou.

    Další informace


    Kamaradka dala vypoved, ale ve vypovedni lhute otehotnela. Muze ji zamestnavatel propustit?

    Pokud výpověď dala kamarádka zaměstnavateli, nemá vůči ní zaměstnavatel žádnou další ´povinnost´ a výpovědní lhůta běží (zaměstnavatel ji nepropouští - ona ukončila pracovní poměr)...Jiná situace by byla, kdyby kamárádka výpověď dostala - ale to není tento případ.-)

    Další informace


    Jsou pracovníci pošty státní zaměstnanci?

    Nejsou. Jsou zaměstnanci pošty. Pošta je akciová společnost , kde vlastní 100% podíl stát.

    Další informace


    Dobrý den.Pokud dám výstražný dopis zaměstnanci,musí ho zaměstnanec podepsat?A stačí ho předat do ruky či poslat dopor?

    podepsat jej nemusí, ale samozřejmě je to vhodné pro určení a doložení data převzetí. Dopis je možné i předat na pracovišti do ruky, pokud jej převzít odmítne, stačí o tom sepsat interní záznam a nechat jej podepsat jiným zaměstnancem který u toho byl přítomen. Dále je možné dopis zaslat doporučeně, zákoník práce pro rok 2013 již zná fikci doručení, takže i v případě nepřevzetí či odmítnutí je dopis doručen.

    Další informace


  • Může mě zaměstnavatel vyhodit?

    Chtěla bych se zeptat,mám smlouvu na určito do března,a ode dneška25.3. jsem nastoupila na neschopenku na rizikové těhotenství.Jakto že mě zaměstnavatel i přez neschopenku může vyhodit a kde pak budu vedená a z čeho se mi vypočítá mateřská?

    Další informace


  • Zaměstnavatel nechce vyplatit dovolenou

    Co byste dělali, kdyby Vám zaměstnavatel odmítl vyplatit dovolenou a nemohli jste ji ani čerpat, protože ze zaměstnání odcházíte? Troufli byste si na něj poslat kontrolu nebo to hnali přes soud? Pokud víte i jiné možnosti, napište mi je prosím. Děkuji

    Další informace


    Proč se zaměstnanci s nízkým platem neučí raději programovat?

    Dejme tomu, když se nějaký jedinec učí na kuchaře/zedníka apod. a pokud má dostupný počítač s internetem, tak proč se nevykašle na učiliště a neučí se místo těch 7mi hodin ve škole raději 7 hodin doma programovat? Pokud by se tomu věnoval opravdu všechen čas, co by strávil na učilišti, mohl by se kompletně naučit i ty složitější programovací jazyky a tím pádem by v budoucnu mohl pracovat hezky z trenýrek doma za počítačem a mít 3x vyšší plat, než dřít někde na stavbě a mít plat 3x nižší? Co říkáte na tuhle úvahu? Já osobně pokud bych neměl od života vyšší očekávání a předpoklady a byl bych smířený s tím být zaměstnanec tak to tak asi udělám...Myslím že ikdyby neměli nadprůměrnou inteligenci, tak za těch 7mi hodin denně po dobu 3 let by se to jistě zvládli naučit a na dobré úrovni.Marci, možná ano ale stejnak jsem ještě neslyšel zedníka který by vstal v 5 hodin a řekl: skvěle! zase můžu být 8 hodin na stavbě, perfektní a s tím že někdo to dělat musí máš teda pravdu, jenže myslím že takových lidí je až až :-)

    Další informace


    Proč nabídnutou práci od úřadu práce nesmíte odmítnout, ale zaměstnavatel Vás odmítnout zaměstnat může?

    zaměstnavatel si vybírat zaměstnance může, vy nalezenou práci ne, tím by jste mařil/a jejich pomoc a taky by se na vás mohli vykašlat a přestat vám platit podporu v nezaměstnanosti, řekla bych. Něco za něco. Vy si vlastně nemáte co a proč vybírat - oni vám najdou práci a vy ji musíte přijmout. Tečka.

    Další informace


    Bere se vyhrožování fyzickým násilím nadřízeným pracovníkem vůči zaměstnanci na pracovišti jako porušení pracovní kázně?

    To je snad trestný čin - šikana, bossing.

    Další informace